Akcja Żonkile 2022. Łączy nas pamięć!

Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

20 kwietnia 2022 roku uczniowie klas 1 c i 1 d wspólnie uczcili rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim poprzez udział w akcji „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W tym roku organizatorzy  przygotowali wyjątkowe premiery filmowe i literackie. Otrzymaliśmy pakiet materiałów edukacyjnych opracowanych dla młodszej grupy wiekowej dzieci. Uczniowie uczestniczyli  w zajęciach opartych na słuchowisku „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej i ,,Straszne, straszne” Pawła Beresewicza. Poruszane tam tematy: empatia, sprawiedliwość i strata na długo zostaną w pamięci.

Dzieci wykonały również symboliczne papierowe żonkile, symbol pamięci w getcie warszawskim, które postawiły wraz ze zniczami pod pomnikiem ofiar getta .

Pamiętajmy, że łączy nas pamięć o przeszłości – historii dziejów ludzkości, będącej zarazem nauczycielką życia. Bowiem historia to nic innego jak źródło prawdy, życia i pamięci.

A. Ambrożkiewicz
A. Chojnacka