NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY W PLENERZE

W dniu 04.05.2022 r. uczniowie klas IV b oraz IV d wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę do malowniczego o tej porze roku - Ogrodu Botanicznego w Lublinie.To wyjątkowe miejsce zlokalizowane na terenie wąwozów, powstało w 1965 roku i zgodnie z dokumentacją zajmuje powierzchnię 20 ha. Tuż przy wejściu czekały na nas Panie Przewodniczki, które zapoznały uczniów ze specyfiką Ogrodu Botanicznego oraz roślinnością tu występującą, min. roślinami z kategorii zdrewniałych, występującymi w różnych zakątkach świata (Ameryka Północna, Azja, Południowa i Południowo-Wschodnia Europa) wraz z ich właściwościami leczniczymi. Podczas spaceru uczniowie mieli okazję zaobserwować zarówno rośliny jednoroczne, jak  i dwuletnie, przepięknie kwitnące różnobarwne tulipany, narcyze oraz  bratki. Poznali także budowę kwiatu. Nie zabrakło również emocji związanych z oglądaniem roślin żyjących w warunkach szklarnianych, pochodzących z lasów tropikalnych oraz oryginalnych sukulentów, min. daktylowca, paproci, bananowca, pieprzu czarnego, czy fiołków alpejskich. Panie zaznajomiły uczniów także z gatunkami roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie, np.: szałwii czy mięty oraz w przemyśle kosmetycznym. Podsumowaniem zajęć edukacyjnych w Ogrodzie Botanicznym  było  przybliżenie gatunków roślin łąkowych – bagiennych, nadmorskich oraz chronionych.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Lublinie z jednej strony przyczyniła się do wzrostu wiedzy przyrodniczej u czwartoklasistów związanej ze znajomością gatunków różnorodnych roślin, drzew i krzewów ozdobnych, z drugiej zaś utwierdziła nas w przekonaniu, że wyjazdy plenerowe są doskonałym uzupełnieniem tradycyjnie przekazywanego materiału dydaktycznego.

Dorota Nowak - nauczyciel przyrody
Anna Chawrylak - wychowawca klasy IV d