Akcja „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”

W dniach 12-16.09.2022 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Celem przedsięwzięcia było uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie i zdrowie najbliższych oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. W sytuacji intensywnego rozwoju chorób zakaźnych, wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.

W związku z tym w szkole odbyło się szereg działań, które miały na celu zapoznać dzieci z chorobami zakaźnymi oraz pokazać jak im zapobiegać. W akcję zostali zaangażowani wszyscy uczniowie klas I-VIII, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz nauczyciele. Profilaktyka chorób zakaźnych została przedstawiona dzieciom w różnych formach:

• powstały gazetki w dwóch skrzydłach budynku z ulotkami informacyjnymi na temat najczęstszych chorób zakaźnych,

• uczniowie codziennie prowadzili audycję przez szkolny radiowęzeł na temat chorób zakaźnych i ich profilaktyki

• na zajęciach z wychowawcą odbyły się lekcje poświęcone tematowi szczepień i higieny osobistej, wyświetlane były filmy edukacyjne i materiały przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi,

• uczniowie wykonali plakaty na temat profilaktyki chorób

• do udziału w przedsięwzięciu zachęcano rodziców poprzez udostępnienie linku do wideokonferencji na temat profilaktyki chorób zakaźnych, prowadzonej przez Pana płk dr n. biol. Aleksandra Michalskiego Komendanta 1 WSK z Polikliniką SPZOZ w Lublinie

Mamy nadzieję, że akcja przeprowadzona w szkole przyczyni się do wzrostu wiedzy na temat chorób zakaźnych oraz skutecznych sposobów ich unikania i przede wszystkim będzie ona wykorzystywana w codziennym życiu.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

Dziękujemy wszystkim, którzy w ciągu całego tygodnia włączali się w akcję - za zaangażowanie oraz aktywny udział!

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Koordynatorzy akcji:
Aneta Żydek nauczyciel biologii
Anna Rzedzicka nauczyciel wychowania do życia w rodzinie
Anna Dyguś pedagog szkolny