PODSUMOWANIE PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH WSPÓŁPRACY Z FUNDACJĄ ASANTE „KOLOROWA SZKOŁA W KENII”

6 lutego 2023 r. w obecności Dyrektor Szkoły – Pani Lucyny Sobczak uczniowie naszej szkoły z klas: II „a”, II „c”, III „d”, IV „a”, IV „b” i IV „c” wraz z nauczycielami uczestniczyli w zajęciach on-line na platformie Microsoft Teams z koordynatorem Ogólnopolskiej Akcji „Kredki dla Afryki” – Panią Joanną Kotwicką z Bydgoszczy. Prowadząca zajęcia jest z zawodu nauczycielem i bibliotekarzem oraz wolontariuszem pracującym w Kenii i wspomagającym tamtejszych uczniów w przybory szkolne. Podczas nietypowych zajęć Pani Asia zapoznała uczniów z warunkami panującymi w afrykańskich szkołach, a jednocześnie uwrażliwiła uczniów na potrzeby innych. Podczas nietuzinkowej lekcji  uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat warunków nauki w kenijskiej szkole. Ciekawostką jest fakt, że codziennie przed rozpoczęciem zajęć wciągana jest na maszt flaga państwowa, w tym czasie wszyscy uczniowie głośno odśpiewują hymn. Kenijskie sale lekcyjne są malowane w kolorach mundurków szkolnych dzieci. Uczniowie dowiedzieli się, iż ich rówieśnicy z Kenii, są odwiedzani w szkole przez różne zwierzęta: słonie, żyrafy czy orangutany. Ponadto, w salach znajdują się tylko czarne – kredowe tablice ze względu na brak prądu w tym kraju. Pani Joanna wspomniała także o ulubionych zajęciach Kenijczyków – zajęcia plastyczne z wykorzystaniem przyborów otrzymanych z Polski oraz sportowe (piłki są wykonywane z recyclingu). Podsumowaniem spotkania było przygotowanie kartek z pozdrowieniami dla uczniów z Kenii.

Dzięki przeprowadzonej w naszej szkole Akcji „Kredki dla Afryki” dzieci z Kenii zostały wyposażone w nowe przybory szkolne, za co serdecznie dziękują i z czego niezmiernie się ciszą. Składamy serdeczne podziękowania Pani Joannie Kotwickiej za przeprowadzenie nietypowych i zarazem bardzo atrakcyjnych zajęć o szkole w Kenii dla uczniów naszej szkoły.

Dorota Nowak
Monika Plewik