Z DINOZAURAMI ZA PAN BRAT – LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE II „B”

26 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowaliśmy szereg aktywności, które wzbogaciły wiedzę uczniów na temat prehistorycznych stworzeń oraz rozbudziły zainteresowanie tematyką. Na początku zajęć drugoklasiści zostali zapoznani przez Panią bibliotekarkę z „Dinozaurową biblioteczką”: „Ivar zaprzyjaźnia się z Tyranozaurem”, „Dinozaury i inne prehistoryczne kręgowce” oraz „Tajemnice zwierząt – Dinozaury”. Wysłuchali także kilku „Bajek  o Dinozaurach” oraz tematycznych piosenek. Ponadto, podczas zajęć obejrzeli film edukacyjny „Kamlotki – Dinozaury”, z którego czerpały wiedzę o życiu gadów: kiedy żyły, skąd pochodzi ich nazwa, dlaczego wyginęły oraz zdobyli informacje dotyczące dziesięciu popularnych dinozaurów. Poznali również trudne pojęcia związane z tematem – wykopalisko, paleontolog, skamieniałości, prehistoria itp. Uczniowie stworzyli też kreatywne prace plastyczne z dinozaurem w roli głównej. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pamiątkowych zdjęć w bibliotecznej, „dinozaurowej” fotobudce, które wywołały rozbawienie i uśmiech na twarzach uczniów.

Taki niezwykły dzień obchodzony przez dzieci w formie różnorodnych aktywności, sprzyja pogłębieniu nowej wiedzy w ciekawy i przyjemny sposób.

Dorota Nowak
Elżbieta Gontarczyk