Lapbooki i makiety o dzieciach z Hałasowa

Podczas omawiania dobrze znanej już kilku pokoleniom uczniów lektury, postanowiliśmy stworzyć lapbooki – czyli książeczki na kolanach.

Podjęliśmy się tego zadania, podsumowując książkę pt.: „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Zaczęliśmy od dowiedzenia co to takiego jest lapbook i co powinien zawierać.

Lapbook, czyli „ książeczka na kolanie”, jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. Lisa, Anna, Britta, Lasse, Bosse, Olle przez cztery dni inspirowały dzieci z klasy IIIa do zdobywania informacji , ciekawostek i obrazków na temat życia tej wesołej gromadki i tworzenia własnych „ książeczek na kolanie”. Uwieńczeniem pracy dzieci były piękne kolorowe lapbooki i makiety przedstawiające Bullerbyn.

Jestem pewna, że tego rodzaju praktyczne działania rozwijają wyobraźnię i rozbudzają dziecięcą ciekawość.

Bogusz Anna