Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

7 marca obchodzona jest rocznica śmierci majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych. Major Dekutowski był wielkim bojownikiem o wolną i niepodległą Polskę. Miał świadomość, że jedyne, na co może liczyć on i jego żołnierze, to przywracająca im honor ludzka pamięć o tym, kim naprawdę byli i o co walczyli. Ludność lubelskich wsi i miasteczek nagrodziła czyny majora ,,Zapory” podwójnie: za życia nadała mu zaszczytny tytuł KOMENDANTA, a po jego męczeńskiej śmierci, przez pół wieku z troską i pieczołowitością przeniosła do czasu wolności PAMIĘĆ o tym, kim naprawdę był i o co walczył...

W 1949 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie (więzienie MBP) wykonano wyrok śmierci(po bardzo ciężkim śledztwie) na majorze Hieronimie Dekutowskim. Razem z „Zaporą” straceni zostali także jego podkomendni: kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”, ppor. Roman Groński „Żbik”, ppor. Jerzy Miatkowski „Zawada”, ppor. Edmund Tudruj „Mundek”, Tadeusz Pelak „Junak” i Arkadiusz Wasilewski „Biały”.
Ciało majora pochowano w tajemnicy. Latem 2012 r. szczątki "Zapory" zostały odnalezione na warszawskich Powązkach w kwaterze "Ł".

W naszym parafialnym kościele w niedzielę 4 marca odbyła się patriotyczna msza święta w intencji pomordowanych bohaterów. Brali w niej udział przedstawiciele władz miasta, kombatantów oraz lokalnej społeczności. Wśród pocztów sztandarowych dumnie prezentował się nasz szkolny sztandar    z postacią patrona Jana Pawła II. W uroczystościach uczestniczyli harcerze, oraz młodzi historycy z opiekunami: panią AnnąWójtowicz, , panią Edytą Rząd oraz panią Ewą Pietrzyk