Szlakiem bełżyckiej historii

Budowanie świadomości regionalnej oraz przekazywanie idei dziedzictwa historycznego stanowią jedno z głównych zadań współczesnego wychowania młodego pokolenia. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, dnia 25.09.2020r. w promykach jesiennego słońca, uczniowie z klasy III „b” wraz z wychowawczynią klasy – panią Anną  Marcewicz oraz wychowawcą świetlicy – panią Dorotą Nowak wybrali się na wycieczkę do Muzeum Historycznego w Bełżycach. Przewodnikiem po tymże muzeum, a jednocześnie kolekcjonerem wielu eksponatów z czasów wojny jest Pan Józef Kotłowski. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć z bliska, min.: łyżki z Majdanka, moździerz, pociski przeciwlotnicze, menażki, lampę używaną w akcji „Most 1”, kuferki z 1977r. i wiele innych cennych zbiorów. Szczególną uwagę zwiedzających przykuła bogata kolekcja zdjęć bełżyckich mieszkańców, których sylwetki pozwoliły nam lepiej poznać bohaterów wystawy. Oprócz tego, dzieci obejrzały dokumenty oraz świadectwa znalezione nieopodal Placu Kościelnego w Bełżycach, pamiątki z Organistówki, czy też niemiecki gryps z Majdanka. Reasumując, mamy nadzieję, iż wycieczka do niezwykłego Muzeum Historycznego przyczyni się do wzrostu poziomu wiedzy na temat historii i tradycji naszego regionu.

Składamy serdeczne podziękowania panu Józefowi Kotłowskiemu za pomoc w zorganizowaniu pouczającej lekcji historii dla młodszych uczniów z naszej szkoły.

Dorota Nowak i Anna Marcewicz