Przedwakacyjna wizyta na Zamku Rycerskim

Wakacje tuż, tuż… Dnia 17.06.2021r. w słoneczny poranek uczniowie z klasy II „a” i II „b” wyruszyli wraz z opiekunami na pieszą wycieczkę na Zamek w Bełżycach, który obecnie jest własnością rodziny Figurów. Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii snutych przez kustosza – p. Ryszarda Figurę o pozostałościach zamku rycerskiego, poznały historię Bełżyc (m.in. królów polskich przebywających na zamku) oraz miejscowości ówcześnie należących do Gminy Bełżyce. Zwiedziły także pomieszczenia wewnątrz budynku, w których na szczególną uwagę zasługują ozdobne łuki na ścianach (tzw. sklepienia kolebkowe z lunetami) w dolnych pomieszczeniach i przy wejściu. Uczniowie wysłuchali historii o zamkowych duchach. Mieli okazję by z bliska obejrzeć: miecze, topór, szable, bagnety, kosy, łopatę „czarownicy” a także holenderskie drewniaki – „saboty”. Zwróciły uwagę na wiekowe liczydło, żelazko z duszą, telefon czy też adapter. Ponadto, najbardziej odważni przymierzali hełmy, którymi posługiwali się żołnierze. Na zakończenie wycieczki zadowoleni uczniowie ochoczo stanęli do zdjęć z bohaterami zamku (wcielili się w rolę księżniczki i rycerza) oraz z kustoszem Bełżyckiego Zamku.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi Figurze za przekazanie naszym uczniom historii dziejów Bełżyc.

Dorota Nowak, Katarzyna Zygo, Beata Król