MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego). Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji radiowej, mogli również zapoznać się z gazetką dotyczącą tego wydarzenia. Natomiast kl. VII „a” wykonywała zadania w aplikacji Kahoot przygotowane przez studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Celem gry było kształtowanie świadomości językowej uczniów, popularyzacja wiedzy na temat języka ojczystego oraz uwrażliwianie na poprawne posługiwanie się polszczyzną.

Paulina Pańko