Europejski Dzień Języków

26 września 2021 roku po raz dwudziesty świętowano Europejski Dzień Języków ustanowiony z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. W naszej szkole od kilku już lat włączamy się w obchody tego dnia promując w ten sposób wielojęzyczność jako narzędzie lepszego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami. W tym roku szkolnym uczniowie mogli wzbogacić swoją wiedzę o ciekawostki dotyczące przeróżnych języków, m.in. Esperanto, języka migowego czy tzw. języka gwizdanego (Silbo), które porozwieszane były na szkolnych korytarzach. Na podstawie tych informacji skonstruowany był quiz online, który  chętni rozwiązywali na swoich smartfonach lub komputerach. Przekonywaliśmy, że Europejski Dzień Języków jest dla każdego, nawet dla zwierząt, ponieważ ich odgłosy naśladowane w różnych językach czasem brzmią zupełnie różnie. Przekonaliśmy się o tym realizując w zeszłym roku projekt eTwinning „Pets, Farm and Wild – Animals Around Us” https://padlet.com/janulla/yjii405st4qofcsu. Kilka klas przygotowało plakaty z informacjami o wybranych krajach i językach jakich się tam używa, niektórzy uczniowie założyli ubrania w kolorach narodowych tych krajów, a uczennice z kl. 7a opracowały plakat z drzewem języków przedstawiający pochodzenie języków europejskich. Na korytarzach dostępne były naklejki z trzema zwrotami grzecznościowymi w przeróżnych językach.

Klasy II przygotowały flagi państw europejskich, I b witała się aż w kilkunastu  językach, a IV b wyśpiewała „Panie Janie” w języku polskim, angielskim i francuskim.

Zachęcamy do uczenia się języków obcych przez całe życie (nie tylko w szkole) i zapraszamy do świętowania Europejskiego Dnia Języków już za rok.

Urszula Pawłowska

Magdalena Snop