"W rocznicę Trzeciego Maja”

Apel poświęcony upamiętnieniu Konstytucji 3 Maja w wykonaniu uczniów klas młodszych stawia zawsze pytanie: w jaki sposób przybliżyć te doniosłe wydarzenia uczniom, którzy nie posiadają jeszcze podstawowej wiedzy historycznej? Jako organizator apelu, postanowiłam oddać powagę i znaczenie wydarzeń z 1791r.  przez wzbogacenie recytacji tematycznych wierszy i śpiewu piosenek, elementami inscenizacji teatralnej z nieodzownym dynamizmem scen, barwną scenografią i ubiorami wykonawców. Tutaj muszę wspomnieć o niezwykłym zaangażowaniu rodziców w oprawę graficzną i przygotowanie swoich pociech. Wielkie podziękowania za pomoc!

Moim zamiarem było pozostawienie w młodych umysłach pozytywnych skojarzeń i wyobrażeń na temat Konstytucji 3 Maja, jako zaczynu budowania postaw patriotycznych i przyszłej wiedzy historycznej. Mam nadzieję, że w swoim montażu udało mi się przenieść wykonawców i publiczność na kilka chwil do tamtej historycznej epoki. W proponowanej przeze mnie inscenizacji przedstawiłam scenę jak rozumieć konstytucję i miejsce flagi w naszej świadomości. Całość utrzymana w radosnym, wiosenno  – patriotycznym nastroju kończy pieśń o pokoju, jakże aktualna w obecnym czasie.

Wychowawca kl. IIa - Dorota Niewczas