W dniu 13.11.2018 przedstawiciele klas III A, III B gimnazjum oraz 7 A i 5 D szkoły podstawowej wraz z Chórem Gaudeamus pod kierownictwem pani Marzeny Goc zaprezentowali program artystyczny aby upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzez słowo, muzykę, obraz i pieśń przypomnieli najważniejsze momenty dziejowe związane z walką o wywalczenie niepodległości przez naszych przodków.

Wskazali jak ważne miejsce w sercu każdego Polaka powinny zajmować słowa OJCZYZNA, PATRIOTYZM. Starali się uzmysłowić, że „rzeczywistość odzyskania ojczyzny i niepodległości nie zamyka się wyłącznie w obszarze historii. Jest rzeczywistością wciąż aktualną, gdyż zawsze aktualna pozostaje sprawa samej wolności człowieka i narodu”. Przekonywali, że „wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie”.

Renata Krasula

Andrzej Pietraś