Program „Dziel się Uśmiechem” realizowany jest od 2013 r. Jego celem jest budowanie świadomości prozdrowotnej wśród najmłodszych i zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą w Polsce. W największym stopniu dotyka ona dzieci w wieku 5-9 lat, gdzie odsetek chorych sięga 76%.

Akcję w całej Polsce prowadzi Polski Czerwony Krzyż wspólnie z firmą Mars Polska, producentem bezcukrowych gum do żucia Orbit®. Partnerami akcji są: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD).

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Minister Edukacji Narodowej  i Rzecznik Praw Dziecka.

W naszej szkole program realizują uczniowie oddziałów przedszkolnych, kl. II, III i IV. Natomiast uczniowie kl. I biorą udział w programie „Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej”.

W ramach realizacji tych projektów uczniowie kl. 0 i I brali już udział w zajęciach  na temat profilaktyki jamy ustnej. Dla pozostałych takie zajęcia będą prowadzone 19 marca oraz w pierwszych dniach kwietnia.

Dzieci otrzymały również bezpłatne materiały edukacyjne: kl. 0 – III „Ja i moje zęby”, kl. IV „Ja i mój uśmiech” oraz zestawy do pielęgnacji zębów, składające się ze szczoteczki, pasty oraz bezcukrowej gumy do żucia.

Dziękuję pracownikom Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej za pomoc w realizacji wymienionych programów profilaktycznych.

Bożena Watras – pedagog szkolny