10.03.2019 r. w naszym Kościele parafialnym odbyła się msza święta w intencji pomordowanych polskich Bohaterów - Hieronima Dekutowskiego, pseudonim „Zapora” i jego podkomendnych : kpt. Stanisława Łukasika „Ryś”, ppor. Romana Groński ego „Żbik”, ppor. Jerzego Miatkowskiego „Zawada”, ppor. Edmunda Tudruja „Mundek”, Tadeusza Pelaka „Junak” i Arkadiusza Wasilewskiego„ Biały”. Jako jedyny ze skazanych przeżył Władysław Siła-Nowicki, któremu karę śmierci zamieniono na dożywocie (więzienie opuścił w grudniu 1956 r.). Wszyscy zostali straceni                   w dniu 7 marca 1949 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Mjr Dekutowski i jego podkomendni zostali przed śmiercią, poddani brutalnemu śledztwu, które trwało od września 1947 r. do czerwca 1948 r. 5 marca 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie mjr Dekutowskiego „Zaporę” i jego sześciu żołnierzy straconych wraz z nim Orderami Odrodzenia Polski. Major – Hieronim Dekutowski to ofiara, którą udało się zidentyfikować po ekshumacjach na warszawskich Powązkach, prowadzonych od 2012 r. z inicjatywy IPN.

W gminnych uroczystościach organizowanych przez Stowarzyszenie Żołnierzy i Przyjaciół AK i WIN cc. Mjr. Zapory Zarząd Główny w Bełżycach uczestniczyli przedstawiciele naczelnych władz RP, Burmistrz Bełżyc - Pan Ireneusz Łucka , Przewodniczącego Rady Miejskie j - Pan Bogumił Siramowski , przedstawiciele Rady Miejskiej w Bełżycach oraz członkowie wielu organizacji patriotycznych. W uroczystościach godnie reprezentowali naszą szkołę z jej sztandarem uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Swoją obecnością oddali też hołd Bohaterom harcerze z 43 Drużyny „Parasol” i członkowie Kółka Historycznego.