W dniu 13.03.2019r. na zajęcia świetlicowe do Szkoły Podstawowej nr1 w Bełżycach przybył Pan Franciszek Pietroń. Inicjatorką przedsięwzięcia była Pani Dorota Nowak przy współpracy Pana Andrzeja Mazurka. Swoją obecnością zaszczyciły też Dyrektor Szkoły – Pani Lucyna Sobczak, wicedyrektor – Pani Beata Szymczyk oraz nauczycielka - Pani Anna Bogusz.

Na wstępie pogadanki nasz miły gość zaprezentował niezwykle interesujące kolekcje okazów przywiezionych z pobytu w odległej Libii: różę pustyni, rozgwiazdy, skamieniałe drewno, drzazgę, jeżowca, gąbkę naturalną oraz kolec. Pan Franciszek pokazał także zabytkowy kompas oraz podręczny nóż wykonany z kości. Podróżnik snuł barwne opowieści z pobytu na pustyni. Uczniowie z zapartym tchem słuchali prawdziwie egzotycznych historii o plemionach żyjących wśród palm daktylowych. Ciekawostką dla wszystkich był fakt, iż ludzkość zamieszkująca Libię nie posiada telefonów ani smartfonów. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję obejrzeć liczne zdjęcia przywiezione z wyprawy. Gość wspomniał też o niezwykle emocjonalnych groźnych zjawiskach jakie go spotkały: burze piaskowe oraz trzęsienia ziemi.

W dalszej części pogadanki Pan Franciszek zaprezentował oryginalną chustę arabską zakładając ją na głowę w stylu arabskim. Nie obyło się też bez zadawania nurtujących uczestników spotkania pytań, zarówno ze strony nauczycieli, jak i samych uczniów związanych z podróżą. Pytania te na ogół dotyczyły fauny i flory oraz warunków klimatycznych tam panujących.

Na zakończenie pogadanki - wręczyliśmy Panu Franciszkowi pamiątkowy dyplom uczestnictwa w ważnym dla nas wydarzeniu szkolnym. Mamy nadzieję, iż spotkanie to nie będzie naszym ostatnim i wkrótce spotkamy się ponownie z naszym gościem.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Franciszkowi Pietroniowi za pomoc

i organizację spotkania oraz chęć podzielenia się z uczniami z naszej szkoły i ich nauczycielami przeżyciami oraz wspomnieniami z cennej podróży.

Dorota Nowak

Andrzej Mazurek