W mijającym roku szkolnym klasa 8c realizowała projekt „Cultural Heritage: Say, Play, Draw” w ramach programu europejskiej współpracy szkół eTwinning. Tym razem sami pokusiliśmy się o napisanie takiego projektu i zaproszenie do niego partnerów z innych krajów. W przedsięwzięciu wzięło udział 7 placówek z: Polski, Włoch, Chorwacji i Turcji, łącznie 9 nauczycieli i 193 uczniów. Głównym celem projektu było uświadomienie uczniom różnorodności kulturowej krajów z których pochodzą jego uczestnicy, a także wykorzystanie języka angielskiego jako środka żywej komunikacji. Uczniowie wykonywali prace projektowe w zakresie dziedzictwa kulturowego we współpracy ze szkołami partnerskimi. W ramach działań projektowych przedstawiliśmy siebie i nasze szkoły używając do tego narzędzi internetowych Animoto i Thinglink, szukaliśmy wspólnych cech i zainteresowań w zespołach międzynarodowych za pomocy ankiety online. Następnie przygotowaliśmy dwa wpisy o naszych świętach narodowych do interkulturowego kalendarza online, który można obejrzeć tutaj: kalendarz online. Przed świętami Bożego Narodzenia wysłaliśmy do wylosowanej szkoły z Chorwacji kartki świąteczne, a my otrzymaliśmy kartki noworoczne od partnerów z Turcji. W styczniu opisywaliśmy waluty obowiązujące w naszych krajach, przedstawialiśmy miejsca i postacie widniejące na banknotach: nasze waluty. Luty poświęciliśmy na nagrywanie polskich „łamańców językowych” i próby wypowiadania podobnych, w językach naszych partnerów. W kwietniu opracowaliśmy karty do gry w „Piotrusia” zawierające ilustracje i krótkie opisy miejsc światowego dziedzictwa kulturowego w Polsce. To samo zrobili nasi partnerzy opisując swoje miejsca dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a my po pobraniu i wydrukowaniu ich kart, grając w grę poznawaliśmy cenne w ich krajach obiekty. W maju opracowaliśmy pytania dla naszych partnerów oraz odpowiadaliśmy na pytania Włochów w formacie video. Dowiedzieliśmy się m.in. że Włosi kończąc swoją szkołę też zdają egzaminy, że tradycyjna, oryginalna pizza powinna być okrągła (nie kwadratowa, ani prostokątna) i że nie mieli pojęcia, iż w języku polskim brzmienie nazwy ich kraju nie ma nic wspólnego z „Italią”. W dn. 05.06.2019 na podsumowanie projektu zaprosiliśmy rodziców oraz dyrekcję szkoły.

Dziennik projektu dostępny jest tutaj: https://twinspace.etwinning.net/73652/home . Niestety, mnóstwo opracowanych przez nas materiałów (zdjęcia, nagrania audio, nagrania video, pliki pdf i Word) dostępne są wyłącznie dla zarejestrowanych uczestników programu eTwinning.

Urszula Pawłowska