Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach tradycyjnie włączyła się do akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku z okazji 182. urodzin Elizy Orzeszkowej cała Polska czyta „Nad Niemnem”.

Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek przy polskim stole. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – napisał prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym liście zachęcającym do wspólnej lektury.

Krystyna Weiss
Agnieszka Piłat