Aktywnie i zdrowo

W ramach zajęć świetlicowych, uczniowie klas II i III brali udział w innowacji zatytułowanej „Aktywnie i zdrowo – w unihokej gram i zdrowo się odżywiam”. Głównym celem innowacji była nauka zasad i reguł obowiązujących w unihokeju oraz pogłębienie wiedzy na temat roli zdrowego odżywiania się.

Zajęcia rozpoczęły się w lutym 2020r. i odbywały się w hali sportowej. Jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała wszystkim plany i w roku szkolnym 2019/2020 innowacja nie została skończona. W nowym roku szkolnym uczniowie klas III kontynuowali swoją przygodę z unihokejem. Zajęcia odbywały się tym razem w małej sali gimnastycznej.

W ramach zajęć ze zdrowego odżywiania się świetliczaki najpierw odbyły pogadankę z pielęgniarką szkolną – Panią Aleksandrą Lalak na temat nowej piramidy żywienia i roli aktywności ruchowych w życiu człowieka. Potem uczniowie przystąpili do działań praktycznych. Wykonali cztery zdrowe i pyszne surówki, zrobili kolorowe i smaczne kanapki, a także udowodnili, że deser może być zdrowy i pyszny zarazem. Dzieci miały okazję popróbować też egzotycznych owoców takich jak np. figa, granat czy awokado hass. Uczniowie w ramach innowacji sprawdzili również za pomocą aplikacji „Zdrowe zakupy”, co tak naprawdę kryje się w ich ulubionych przekąskach. Skanowali na swoich telefonach kody kreskowe produktów takich jak paluszki, batoniki, słodkie napoje i sprawdzali ich skład oraz wpływ na organizm człowieka.

Pierwsze lekcje w hali sportowej były wprowadzeniem do gry w unihokej. Dzieci poznały historię tego sportu i podstawowe zasady gry. Odbyły też szereg ćwiczeń oswajających takich jak: podanie piłeczki w miejscu i w ruchu, prowadzenie piłeczki slalomem między przeszkodami, strzały do bramki z miejsca i w biegu. Potem rozpoczęła się rywalizacja na boisku. Uczniowie na każdych zajęciach dzielili się na sześcioosobowe zespoły – 5 rozgrywających i bramkarz. W unihokeju nie wolno się popychać, zagrywać piłki ręką lub głową i uderzać w blendę (zakończenie kija) przeciwnika, dlatego zawodnicy byli bardzo zdyscyplinowani i zdeterminowani, aby to właśnie ich drużyna odniosła zwycięstwo.
Podsumowaniem innowacji był turniej, zakończony uroczystym wręczeniem medali.

Świetliczaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach, bo nie tylko wniosły one element rywalizacji, ale także wzbudziły u nich poczucie tożsamości z drużyną.

Agata Skurska, Andrzej Mazurek