Słuchowisko „Ania z Zielonego Wzgórza”

Istnieje wiele adaptacji słynnej powieści dla dzieci i młodzieży o przygodach Ani Shirley, nieszczęśliwej sieroty, do której uśmiechnął się los, kiedy trafiła na Zielone Wzgórze do rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów . Przygody utalentowanej dziewczynki o dużej wrażliwości , niesamowitej wyobraźni i szalonych pomysłach inspirowały twórców filmowych i teatralnych. Również szkolne koło teatralne postanowiło nagrać słuchowisko oparte na fragmentach powieści Lucy Maut Montgomery.

Pomysł powstał spontanicznie, był w pewnym stopniu wynikiem ograniczeń spowodowanych brakiem kontaktu w czasie zdalnego nauczania i niemożnością wystawienia przygotowywanej sztuki, do której scenariusz napisali  uczniowie z klas siódmych należący do koła teatralnego. Kiedy wcielali się w role odgrywanych postaci,  a ich pełne ekspresji wypowiedzi słychać było w głośnikach komputera, powstał pomysł nagrania słuchowiska. I tak to się zaczęło…od pomysłu do realizacji to tylko  jeden długi krok!

Odczuwaliśmy wielką radość, że możemy się spotkać i zrobić coś wspólnie, oczywiście zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa obowiązujące  w czasie pandemii. Salon w sobotnie popołudnia zamieniał się w studio nagraniowe, które udostępniła nam pani Renata Anasiewicz, a pan Tadeusz Kasprzak służył nam swoją pomocą, sprzętem i wiedzą w czasie nagrań. Okazało się, że nagrywanie poszczególnych scen, to nie tylko przyjemność i wyraz ekspresji twórczej, ale i ciężka praca, z którą bardzo dobrze poradziła sobie nasza grupa. Planujemy również nagranie płyty, na której znajdzie się nasze słuchowisko oraz projektujemy do niej okładkę. Mamy nadzieję, że nasz wspólny projekt spodoba się odbiorcom i być może będzie stanowił pomoc dydaktyczną w czasie zajęć lekcyjnych.

Zapraszamy do wysłuchania  naszej interpretacji tej znanej powieści.

Anna Stawińska, opiekun koła teatralnego