Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

O projekcie: „Powstanie Styczniowe:

akt bohaterstwa czy narodowa katastrofa?

W ramach uroczystych obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

(we współpracy z kancelarią prezydenta), w naszej szkole odbyła się uroczysta debata poświęcona ocenie powstania. Debatę zrealizowano w ramach projektu edukacyjnego przeprowadzanego w klasach drugich.. Nad projektem pracowałyśmy pod kierunkiem pań Renaty Krasuli oraz Eweliny Gajowiak. Nasze działania objęły: wywiad z uczniami klas trzecich, debatę (w realizacji której pomogły nam koleżanki z klasy III c), głosowanie przeprowadzone wśród uczniów – obserwatorów spotkania oraz sesję naukową.

W początkowej części spotkania zaprezentowałyśmy prezentację multimedialną dotyczącą powstania styczniowego. Na korytarzu szkolnym wyeksponowałyśmy plakaty związane z powstaniem, wykonane przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu historycznego. Przeprowadziłyśmy również wideo-ankietę z uczniami klas III, dotyczącą ich zdania na temat powstania styczniowego. Jej wyniki zostały zaprezentowane. widowni zaraz po debacie.

Teza, nad którą pochyliłyśmy się podczas debaty brzmiała: „Powstanie styczniowe to narodowa katastrofa”. Temat debaty wydać się może nieco przewrotny. Jednak z dzisiejszego punktu widzenia, praktycyzm i racjonalne gospodarowanie zasobami ludzkimi zwyciężają w zestawieniu z romantycznymi uniesieniami. Podzieliłyśmy się więc na dwa zespoły. Pierwszy z nich miał bronić tezy, a drugi ją obalić, twierdząc, że „powstanie styczniowe było aktem bohaterstwa”. Po przedstawieniu naszych argumentów, dałyśmy sędziom czas na wytypowanie zwycięskiej strony i zapytałyśmy publiczność o zdanie w prowadzonym sporze. Odbyło się głosowanie, którego wynik pozytywnie nas zaskoczył. Większość uczniów stwierdziła bowiem, że postanie styczniowe było aktem bohaterstwa. Tak też zdecydowało jury, którego skład stanowili sami zaszczytni goście: pan dyrektor Zbigniew Dyguś , pani Ewa Pietrzyk, opiekun koła zajmującego się regionalizmem oraz pan doktor Zdzisław Bieleń (nasz gość, który przez 50 lat był zastępcą wicedyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie). Sędziowie, ogłaszając swój werdykt (zgodny z głosem publiczności- wygrała drużyna obalająca tezę) podkreślili właściwy dobór argumentów i kontrargumentów, jak też podkreślili dojrzałość wystąpień wszystkich uczestniczek. Musimy wspomnieć, że był to prawdopodobnie pierwszy od wielu lat przypadek zrealizowania debaty w naszej szkole, więc przyjęłyśmy na siebie niełatwe zadanie.

Kolejnym punktem spotkania była sesja naukowa. Przeprowadził ją dr Zdzisław Bieleń, który zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat powstania. Tematem wykładu był przebieg powstania w okolicach Bełżyc. Dzięki odniesieniom do naszej „lokalnej ojczyzny”, bardzo nas ta opowieść zaciekawiła.

Po zakończeniu projektu i jego analizie, doszłyśmy do wniosku, że większość uczniów naszej szkoły jest patriotami - romantykami. Zrozumiałyśmy również, jak ważne jest to, aby gromadzić jak najwięcej pamiątek i innych źródeł świadczących o naszej tożsamości.       

Pragniemy zaznaczyć, że przed pracą nad projektem, nie wiedziałyśmy prawie nic na temat powstania styczniowego, a więc, aby przygotować się do debaty, musiałyśmy dogłębnie i od podstaw zapoznać się z tematem, co okazało się bardzo wciągające. W trakcie realizacji tego przedsięwzięcia korzystałyśmy ze stron internetowych, podręczników i publikacji historycznych. Wsparciem dla nas okazali się nauczyciele , którzy zawsze służyli swoją pomocą.

Tekst opracowały:

Katarzyna Chawrylak

Angelika Pokładek

Anna Winiarska

Natalia Zmarzlak

Uczennice klasy II a

Gimnazjum nr 1 w Bełżycach

Zobacz zdjęcia >>>

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo