Scenariusz prezentacji projektu edukacyjnego

Marta:

Dziś dowiecie się jak powstał teatr i czym są znaki teatralne.

Martyna:

Dawno temu w VI wieku p.n.e., w sercu kultury śródziemnomorskiej narodził się teatr. Początki sztuki dramatycznej związane są z obrzędami religijnymi ku czci boga Dionizosa.

Ola:

Dionizos to bóg urodzajów i wiecznej beztroski. Jest wielki i sprawiedliwy, bywa też okrutny. Ma wpływ na nasze (wskazuje na ludzi) narodziny i śmierć.

Martyna:

Święta ku czci Dionizosa nazwano w starożytnej Grecji Dionizjami. Odbywały się w tym czasie piękne procesje, podczas których śpiewano pieśni pochwalne na cześć boga urodzaju. To właśnie z nich powoli rodzi się dramat jako gatunek literacki. Pierwsze sztuki teatralne wystawiane były w specjalnie budowanych amfiteatrach.

Ola:

Powinniście wiedzieć, że aktorzy występowali pośrodku teatru otoczeni publicznością. W czasach Sofoklesa aktorami mogli być tylko mężczyźni. Wszystkie role, również kobiece, odgrywali w maskach. Przyjrzyjmy się kilku takim maskom.

Marta:

Starożytne utwory dramatyczne pisane były według ściśle określonych reguł. Na scenie nie mogło pojawić się więcej nić trzech aktorów, akcja toczyła się w jednym miejscu i rozwijała tylko jeden temat. Takie dramaty stały się wzorem dla twórców wielu następnych stuleci. Również Jan Kochanowski, znany gimnazjalistom jako twórca fraszek, napisał dramat na wzór antyczny: „Odprawa posłów greckich”.

Ola:

Dopiero William Szekspir odważył się zerwać z tradycją antyczną. Autor „Romea i Julii: stworzył nowy typ dramatu i teatru, choć scena nadal umiejscowiona była pod gołym niebem. The Globe to teatr działający w Londynie w latach 1599-1642 założony przez braci Bubage’ów. Aktorami byli wyłącznie mężczyźni.

W gimnazjum poznajemy Romea i Julię- dramat napisany we wczesnym stadium kariery Szekspira. Przedstawia historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorcami romantycznych kochanków.
Martyna:

Inne znane utwory Szekspira: „Hamlet”, „Otello”, „Poskromienie złośnicy”, „sen nocy letniej”, „Makbet”, „Ryszard III”

Marta:

Na pewno zastanawiacie się, po co w ogóle ludzie stworzyli teatr. Postaramy się, żebyście poznali odpowiedź na to pytanie.

Przypomnijcie sobie własne dzieciństwo albo przyglądajcie się dzieciom. One bezwiednie tworzą interesujące widowiska. Mówi się o takim malcu, który z przewróconego fotela skonstruował sobie rakietę kosmiczną, że ma fantazję. Wszystkie dzieci mają po prostu wrodzony zmysł teatralizacji.

(plansza- TEATRALIZACJA) --àKasia

Ci mali aktorzy często nie potrafią złożyć poprawnie kilku zdań; przecież się jednak wypowiadają, komunikując różne treści w sposób pozasłowny. Opowiadają ruchem, gestem, mimiką, wymyślonym przez siebie kostiumem, stosowaniem nieskomplikowanych efektów akustycznych, prostych rekwizytów. Tworzą w ten sposób własny świat. Grając, opowiadają to czego ich nieporadne słowa nie są w stanie wyrazić.

Ola:

W naturze człowieka leży to, że wypowiada się on nie tylko za pomocą słów, ale również za pomocą pozasłownych środków wyrazu. Wiele można przekazać innym ludziom gestem ruchem, spojrzeniem!

Kasia:

Gest, mimika i ruch to obok słowa znaki teatru.

Marta:

Nie można zapomnieć o jeszcze jednym znaku teatralnym- no intonacji. Rytm, szybkość, natężenie głosu, jego ton… Wszystko to ma niezmiernie istotne znaczenie. Istnieje przecież tyle możliwości wyrażenia smutku, podziwu czy radości!

Martyna:

Znakiem teatralnym jest też oświetlenie, dekoracja i muzyka. One stanowią tło wydarzeń, budują nastrój. Bez nich sztuka teatralna nie mogłaby istnieć.

Marta:

Współcześnie twórcy teatralni potrafią stworzyć spektakl, w którym nie pada ani jedno słowo. Scena Plastyczna KUL to autorski teatr Leszka Mądzika działający od 1969 roku przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Leszek Mądzik i Janusz Opryński są twórcami Międzynarodowego Festiwal Konfrontacje Teatralne – festiwal odbywający się od 1996 roku w Lublinie. Prezentuje dokonania zarówno teatrów alternatywnych jak i tradycyjnych z różnych stron świata.

Ola:

Warto poznać i innych twórców nowoczesnej sceny teatralnej: Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora, Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Jana Klaty czy Krystiana Lupy.

Marta:

Teatr ma za zadanie pobudzić widza do myślenia, wzruszyć, rozbawić…

Należy jak najczęściej korzystać z tej formy rozrywki. Nawet jeśli miałyby to być tylko wyjazdy na adaptację lektur szkolnych.

{edocs}http://www.belzyce.edu.pl/projekty-gim/2013-2014/Powstanie_dramatu_i_teatru.pdf,700,550{/edocs}