Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II

Chór Gaudeamus weźmie udział w dniu 5.06.2017 r. w charakterze chóru warsztatowego w konkursie dyrygenckim - pod nazwą Konfrontacje Młodych Chórmistrzów, który odbędzie się w ramach Uniwersyteckiego Forum Dyrygentów w ACK Chatka Żaka w Lublinie. Forum i Konfrontacje mają charakter ogólnopolski - są organizowane przez Zakład Chóralistyki Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zespół będzie miał okazję zaprezentować się pracując z uczestnikami zmagań konkursowych przybyłych z ośrodków uniwersyteckich takich jak Bydgoszcz, Olsztyn, Kielce, Cieszyn Kalisz i Zielona Góra. 

Afiszkonfrontacje2017

Prawdziwi kibice nie mogli przeoczyć ciekawego meczu piłkarskiego.

W słoneczne popołudnie 16 maja wybraliśmy się na mecz Ekstraklasy Górnik Łęczna – Cracovia. Dzięki naszemu gorącemu dopingowi nasi piłkarze odnieśli przekonujące zwycięstwo 3-0!

Emocji i wrażeń było bardzo dużo!

Zdjęcia>>

Andrzej Mazurek

Zorganizowano konkursy:

1. Konkurs plastyczny „Jak ciekawie spędzać czas z rodziną?”.

2. Konkurs poetycki „Moja rodzina” dla klas IV-VI.

3. Konkurs czytelniczy ze znajomości „Dynastii Miziołków”.

Laureatami konkursów zostali:

Konkurs plastyczny „Jak ciekawie spędzać czas z rodziną?”.

KLASY 0-3

I miejsce -Martyna Misztal kl. IId

II miejsce-Urszula Kania kl.II d

III miejsce-Julia Brzozowiec kl.0b

KLASY IV-VI

I miejsce –Rafał Bardzel kl.VI c

II miejsce-Adrianna Widyńska kl.IV b

III miejsce- Martna Kamińska kl.Va

GIMNAZJUM

I miejsce –Natalia Bednarczyk kl.Ia

II miejsce-Dominika Chomicka kl.Ia

III miejsce-Alicja Stachyra kl.Ia

Konkurs poetycki :

I miejsce –Paulina Górka kl. IVa

II miejsce-Zuzanna Plewik kl.Va

III miejsce-Jagoda Czubak kl.VIa

Konkurs czytelniczy:

I miejsce zdobył zespół klasowy z klasy IIIc w składzie:

-Izabela Winnicka, Marta Abramowicz, Kacper Dalmata

Podczas Konferencji „Promowanie wartości rodzinnych we współczesnym świecie” uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez stowarzyszenie „Wspierajmy się”.

Zdjęcia>>

foto>>>

Uczniowie klas pierwszych gimnazjum wybrali się do lubelskiej galerii Brain Damage na wystawę zatytułowaną „ It Is Framed”. To pierwsza w Polsce wystawa street artu prezentująca dzieła najważniejszych na świecie twórców. Jednocześnie premierowa wystawa najważniejszych i największych polskich kolekcji.

Podczas wystawy zaprezentowane zostały trzy prace brytyjskiego artysty Banksy'ego, który słynie ze skutecznego ukrywania swojej tożsamości oraz realizacji kontrowersyjnych dzieł o charakterze humorystycznym lub politycznym – o najnowszym możecie poczytać klikając w poniższy link

http://www.polishexpress.co.uk/banksy-skomentowal-wyjscie-wielkiej-brytanii-z-ue-nowy-mural-pojawil-sie-w-dover

Organizatorzy chcieli jednak pokazać przekrój współczesnej sztuki ulicznej, stąd starania, żeby żaden z artystów nie zdominował wystawy. Inni twórcy których prace mogliśmy zobaczyć na wystawie to min. Obey, Evol, Seen, Cleon Peterson, Faile oraz polscy artyści znani bardziej na świecie niż u nas w kraju - Robert Proch czy M-CITY

To spotkanie ze sztuką było doskonałym podsumowaniem zagadnień dotyczących sztuki współczesnej poruszanych na lekcjach plastyki.

Pod koniec XVIII wieku dla ratowania ginącej Ojczyzny zebrał się w Warszawie Sejm Wielki. W dniu 3 maja 1791 roku uchwalił Ustawę Rządową zwaną potocznie Konstytucją Trzeciego Maja. Była to druga, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesna ustawa zasadnicza, która regulowała podstawy ustroju Polski. Znosiła liberum veto i wolną elekcję, wprowadziła dziedziczność tronu. Umocniła władzę centralną, a ograniczyła wpływy magnaterii. Politycznie zrównała mieszczan i szlachtę oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Uznawała konieczność utrzymania stutysięcznej armii. Miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego. Dokument składał się ze wstępu i jedenastu rozdziałów.

Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko 14 miesięcy. Nastąpił bowiem drugi, a potem trzeci rozbiór Polski, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata. W 1795 roku Polska przestała więc figurować na mapach Europy. Jej ziemie podzieliły między siebie 3 państwa zaborcze, włączając je w obręb swoich terytoriów. O swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy jeszcze przez wiele lat. Konstytucja Trzeciego Maja stała się w tym czasie symbolem wewnętrznych sił Narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się.

W tym roku obchodzimy 226 rocznicę uchwalenia tego ważnego dokumentu. Przez długi czas o tym tak doniosłym dla Narodu wydarzeniu nie mówiło się prawie wcale, dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej zdecydował o przywróceniu obchodów Trzeciego Maja.

W naszym gimnazjum znaczenie tego święta podkreśliliśmy poprzez zorganizowanie akcji informacyjnej przeprowadzonej pod hasłem WOLNOŚĆ, rozdawnictwo ulotek zawierających fragmenty konstytucji i jej historyczną ocenę, rozmieszczenie informacji na temat konstytucji na szkolnym korytarzu, odsłuchanie pieśni związanych ze świętem w czasie przerw międzylekcyjnych oraz przeprowadziliśmy quiz sprawdzający wiedzę o Konstytucji Trzeciego Maja. Dowiedliśmy, mamy nadzieję, że słusznie mówią o nas jako o Narodzie, który jak żaden inny, jest zafascynowany przeszłością i miłością do Boga i Ojczyzny. Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera.

Zdjęcia>>

Klasa 2 B i opiekunowie: R. Krasula, M. Pietraś

W dniach 25.-28.04.2017r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem p. Joanną Sieńko oraz Gimnazjum nr 18 im. M. Rataja w Lublinie uczestniczyli w niestandardowej lekcji języka niemieckiego na terenie Niemiec. Pobyt w stolicy Niemiec - Berlinie był bardzo ciekawym przeżyciem oraz żywą lekcją historii, geografii i języka niemieckiego oczywiście. Uczniowie zwiedzili Reichstag, Brandenburger Tor, Berliner Dom oraz Wyspę Muzeów. Mieli możliwość podziwiania panoramy miasta z kopuły widokowej Fernsehturm, skosztować tradycyjnej niemieckiej potrawy “Currywurst” oraz zrobić zakupy w Primarku. Kolejnym miejscem wycieczki i kontynuacją nauki języka był Poczdam. Podczas spaceru po kompleksie pałacowo-parkowym Sanssouci oraz Cecilienhof uczniowie ćwiczyli niemieckie zwroty w plenerze. Ostatni dzień pobytu w Niemczech uczniowie spędzili w największym parku wodnym w Europie - Tropical Island, gdzie aktywnie wypoczywali w tropikalnym klimacie po intensywnych warsztatach językowych.

Zdjęcia>>

Joanna Sieńko

Dnia 21.04.2017r. nasza szkoła wraz z zaprzyjaźnioną szkołą Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie świętowała dzień języka niemieckiego. Uczniowie obu szkół wzięli udział w przeprowadzonej przez p. A. Wójtowicz i p. J. Sieńko metodą CLIL lekcji nt. „Po co nam matematyka?”. Na tej lekcji uczniowie przekonali się o konieczności nauki nie tylko matematyki, ale także i języka niemieckiego. Kolejnym etapem tego dnia była prezentacja projektu edukacyjnego „Czy znasz swojego zachodniego sąsiada?” przygotowanego przez uczennice kl. II B pod opieką p. A. Wójtowicz. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej Niemiec biorąc udział w Quizie nt. „Czy znasz swojego zachodniego sąsiada?” przygotowanym przez p. J. Sieńko na kahoot.it. Były emocje, rywalizacja i zabawa w miłej atmosferze. Podsumowaniem dnia była wystawa prac na korytarzu szkolnym – „Graffiti na mur berliński”, przygotowana zarówno przez klasy z naszej szkoły jak i gości. Goszcząca u nas szkoła zapowiedziała rewizytę w przyszłym roku szkolnym, natomiast uczniowie naszej szkoły zdecydowali, aby dzień ten wpisał się na dobre w kalendarz imprez naszej szkoły.

Zdjęcia>>

Joanna Sieńko

 V Rajd „Zapory” za nami!

Szczególnym bohaterem tegorocznej edycji Rajdu Zapory był Stanisław Łukasik ps. "Ryś" Konopnica to jego rodzinne strony – dlatego też był to punkt docelowy naszego rajdu. Kiedy zobaczyliśmy zieloną tablicę z napisem Lublin, niektórym trudno było uwierzyć, że dotarli tak daleko! Udało się  - gratulujemy!

Tegoroczny rajd został uświetniony pokazem skoków spadochronowych w Radawcu, w wykonaniu Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Lubelskiego. To specjalne upamiętnienie postaci mjra Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", cichociemnego, który został zrzucony na teren okupowanej Polski we wrześniu 1943 roku.

Pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w 1940 roku przez Niemców mieszkańców Radawca, odbyło  się polowe nabożeństwo, na cmentarzu w Matczynie uczciliśmy z kolei pamięć jednej z sanitariuszek oddziału Zapory

Gościem specjalnym Rajdu był podpułkownik Zbigniew Matyjasik pseudonim „Kowboj” – jeden z Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież brała udział w konkursie wiedzy – podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się na mecie rajdu co było dodatkową motywacją do wytrwałego maszerowania.

Po raz pierwszy wzmianka o rajdzie pojawiła się nie tylko w lokalnych mediach ale też w ogólnopolskich wiadomościach.

 https://wiadomosci.tvp.pl/30275276/bohaterowie-z-kwatery-l</a></p> <p> </p> <p><a href="https://wiadomosci.tvp.pl/30275276/bohaterowie-z-kwatery-l">

glamour1Bardzo miło nam ogłosić, że Julia Węglińska z kl. III c gimnazjum zdobyła I miejsce w wojewódzkim konkursie „Sportowy glamour” organizowanym przez Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie.

Serdeczne gratulacje!

 

 

 

 

glamour2 m glamour3 m

W dniu 25 kwietnia 2017 roku przedstawiciele klasy 3b i 3c naszego gimnazjum brali udział w projekcie: FESTIWAL ZAWODÓW BUDOWLANYCH organizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie. Celem projektu było propagowanie kształcenia zawodowego oraz wszelkich form aktywności ruchowej w formie zabawy.

Nasi uczniowie wzięli udział w:

  1. Konkursie wiedzy o budownictwie i zawodach budowlanych.
  2. Siłowaniu na rękę.
  3. Sportowym turnieju budowlanym:

–układanie muru z cegieł;

–bieg z wiadrami z piaskiem;

–wbijanie gwoździ na czas;

–przeciąganie kabla.

Gimnazjum nr 1 w Bełżycach zdobyło następujące miejsca:

-III miejsce w Konkursie wiedzy o budownictwie i zawodach budowlanych,

-II miejsce w siłowaniu na rękę – nagrodę zdobył Kamil Iwaniak,

-III miejsce w sportowym turnieju budowlanym.

Zdjęcia>>

W dniu 6 kwietnia 2017 r grupa wolontariuszy uczestniczyła w spotkaniu wielkanocnym zorganizowanym w Ośrodku Wsparcia w Matczynie. Gromkimi okrzykami nagrodziliśmy piękny występ słowno-muzyczny pt. „Przez krzyż do chwały” przygotowany przez zespół teatralny „Świtezianka” złożony z uczestników Ośrodka Wsparcia. Po życzeniach i podziękowaniach nastąpiła luźniejsza forma spotkania, wzajemne rozmowy i poczęstunek.

Była to dla nas wspaniała lekcja życia , pokory i tolerancji.

Zdjęcia>>

A.Ambrożkiewicz

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim    

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

      szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo