Dlaczego warto wrócić do nauki stacjonarnej?

Nauka stacjonarna

Szanowni Państwo Rodzice, Szanowni Nauczyciele,


poniżej znajduje się link do bardzo ciekawego artykułu na temat powrotu do nauki stacjonarnej:
https://blog.ceo.org.pl/dlaczego-warto-wrocic-do-szkoly-stacjonarnej-juz-teraz/

Oto fragment artykułu, zachęcający Państwa do przeczytania całości:

"Niektóre nasze dzieci nie chcą wracać do szkoły. Nie zawsze potrafią powiedzieć dlaczego. Towarzyszy im niepokój, lęk przed kolejną zmianą, obawa przed weryfikacją ich rzeczywistej wiedzy i umiejętności lub po prostu przyzwyczajenie do obecnego trybu pracy. Niektórzy boją się spotkania z dawno niewidzianymi rówieśnikami. Także wielu z nas, rodziców, nie do końca widzi sens w ruszaniu z edukacją stacjonarną przed wakacjami – boimy się o zdrowie nasze i bliskich. Ważne jest więc, byśmy weszli w to razem.

Jako rodzice dzieci doświadczających edukacji zdalnej jesteśmy przekonani, że powrót – nawet na chwilę przed zakończeniem roku szkolnego – jest istotny. Nie tyle ze względów edukacyjnych, co psychologicznych.

Powrót ma sens!

Fizyczny powrót do szkoły jest ważny ze względu na to, że większość dzieci i nastolatków najlepiej i najskuteczniej uczy się i poznaje siebie w nowych kontekstach, różnych środowiskach oraz wśród ludzi.

Młodsze dzieci potrzebują doświadczeń, codziennego sprawdzania się w samodzielności (poza domem, wśród innych niż najbliżsi). Potrzebują mierzyć się z konsekwencjami własnych decyzji przy jednoczesnym poczuciu, że mogą liczyć na wsparcie rodzica. Nastolatki natomiast muszą być stale w kontakcie z rówieśnikami. Warto jednak pamiętać, że zarówno kontakt, jak i jego brak, wzbudzają u nich bardzo silne emocje. To właśnie te emocje pomagają im rozpoznawać swoje mocne i słabe strony, ćwiczyć się w kontaktach i komunikacji, doskonalić bycie w grupie i dla grupy.

Co więcej, systematyczny kontakt z rówieśnikami w różnych sytuacjach buduje u dzieci i nastolatków kompetencje takie jak: świadomość samych siebie, świadomość społeczną, umiejętność zarządzania sobą, budowania relacji czy samodzielność, np. w podejmowaniu decyzji.

Jednym słowem nasze dzieci, by się rozwijać, potrzebują innych. Zwłaszcza rówieśników!

 

Życzę pozytywnych refleksji

Pozostaję do Państwa dyspozycji

Anna Dyguś - pedagog szkolny