KOLOROWE BIEGAJĄCE DYKTANDO

Ortografia wcale nie musi być nudna. Uczniowie klasy III c  już to wiedzą. Może kojarzyć się z dobrą zabawą i zdrową rywalizacją, o czym dzieci przekonały się 7 czerwca. Oprócz  “bieganych” dyktand było ,,Kolorowe, biegane dyktando".  Na czym ono polega?  Przygotowałam dyktando na kolorowych kartkach. Każda grupa miała swój kolor kartki.  Uczniowie zostali podzieleni na dwuosobowe grupy. W każdej wybieramy tzw. biegacza, który ma za zadanie podbiec do kartki z dyktandem, przeczytać zdanie lub zdania, następnie podbiec do kolegi, koleżanki "pisarza" i podyktować jak największą ilość zapamiętanych wyrazów czy zdań. Pisarz zapisywał to, co usłyszał. Uczniowie mogli zamieniać się rolami. Biegacz mógł biegać tyle razy, ile potrzebował! Podczas zabawy obowiązuje cisza.

Metoda ta rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem, prawidłową wymowę, spostrzegawczość i czujność ortograficzną. Przy okazji uczniowie doskonalili współpracę w grupie, ale przede wszystkim ćwiczenia dostarczyły im mnóstwa pozytywnej energii i radości. Uczniowie byli bardzo aktywni i zaangażowani! Świetnie się bawili z ,,trudną ortografią”.

Anna Ambrożkiewicz