PLENEROWE DNI PSZCZOŁY W MUZEUM REGIONALNYM W KLUCZKOWICACH

26 maja uczniowie klasy II „a” wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę przyrodniczą do Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach na Plenerowe Dni Pszczoły. Wybraliśmy się tam na zaproszenie P. Dyrektor Jadwigi Religii, która była przewodnikiem naszej wycieczki. Drugoklasiści mieli okazję uczestniczyć w zajęciach przyrodniczych, które odbyły się w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach pod nazwą „Plenerowe Dni Pszczoły 2023”. W ramach doradztwa zawodowego poznali pracę pszczelarza – obejrzeli prezentację multimedialną dostarczającą wiedzy związanej z pszczołami, na podstawie której poznali budowę pszczoły i kwiatu, hierarchię rodziny pszczelej, budowę ula oraz produkty pszczele. Ponadto dowiedzieli się, dlaczego pszczoły giną oraz co każdy z nas może zrobić, aby pomóc pszczołowatym. Następnie, Pani przewodnik zaprezentowała w praktyce wnętrze ula, rodzaje miodów oraz produkty pszczele. Po ciekawych warsztatach pszczelarskich udaliśmy się na spacer szlakiem Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Podziwialiśmy jego krajobraz, gatunki drzew oraz roślinność, która tam występuje, rzadkie i chronione gatunki roślin, takie jak: lilia złotogłów, tojad młodawski oraz widłak jałowcowaty.

Podsumowaniem zajęć były „pszczele” prace plastyczne – słoneczniki ekologiczne z pyłkiem pszczelim, które jednocześnie miały służyć jako prezent z okazji Dnia Mamy. Uczniowie wykonali je z ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością i skupieniem. Warsztaty przyrodniczo-plastyczne przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.

Za aktywny udział uczniowie zostali obdarowani Dyplomem, „pszczelimi” breloczkami, a także słodkimi upominkami.

Warsztaty pszczelarskie miały na celu uświadomienie dzieciom ogromnego znaczenia pszczół oraz dzikich zapylaczy dla człowieka i całej przyrody, przyczyniły się także do pogłębienia teoretycznej wiedzy przyrodniczej z zakresu Parków Krajobrazowych oraz do atrakcyjnego spędzenia czasu.

Dorota Nowak, Anna Marcewicz