Kształtowanie patriotyzmu

Listopad jest to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji – miesiąc zadumy i skupienia oraz pamięci narodowej. Jest także miesiącem radości, gdyż to właśnie listopadowego dnia 1918 roku Polska powróciła na mapę Europy. Pod koniec miesiąca dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną z klas II „a” i II „b” oraz III „b” i III „c” odwiedziły szkolny kącik historyczny. Pani historyk Ewa Pietrzyk poprowadziła lekcję historii, w której dzieci uczestniczyły z dużym zaangażowaniem. Ciekawe opowiadania o polskości, jej bohaterach skłoniło najmłodszych do refleksji oraz dumy bycia Polakiem. W kąciku historycznym przymierzali czapki wojskowe i zobaczyli z bliska sprzęt wojskowy. Poprzez zajęcia pogłębili swoją wiedzę o historii naszego narodu.

Dodatkowo klasy drugie wzięły udział w warsztatach czytelniczych o tematyce patriotycznej. Pani bibliotekarz Agnieszka Piłat przedstawiła utwór pt. „Legenda o Orle Białym” w teatrzyku Kamishibai. Dzieci ponadto obejrzały film pt. „Kasztanka”, a także zaśpiewały wspólnie pieśń patriotyczną.

Zajęcia, w których uczestniczyły dzieci, były wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Anna Mazurek
Ewa Pietrzyk