Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II

Historia Szkoły Podstawowej w Bełżycach sięga lat trzydziestych dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas szkoła mieściła się we własnym budynku przy ulicy Bychawskiej.
Po wojnie szkoła wznowiła swoją działalność i aż do roku 1975 dzieliła budynek wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.

W roku 1975 przeniosła się do własnego budynku przy ulicy ks. bp. Tomasza Wilczyńskiego 62. Przez krótki okres czasu funkcjonowała jako ZSG, aby w 1984 po reorganizacji w oświacie powrócić do nazwy Szkoła Podstawowa nr 1.

Obecnie po wprowadzeniu reformy szkoła nosi nazwę Zespół Szkół nr 1 w Bełżycach, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. W szkole znajdują się nowoczesne pracownie komputerowe, z których jedna została ufundowana przez sponsora Pana Nimroda S. Ariava Cygielmana zamieszkałego w Anglii. Od tego czasu szkoła jest systematycznie wyposażana przez Pana Cygielmana w wysokiej klasy urządzenia taki jak np.: telewizory, magnetowidy, oprzyrządowanie siłowni, sprzęt nagłaśniający, organy.

W szkole znajdują się bardzo dobrze wyposażone w niezbędne pomoce dydaktyczne i środki audiowizualne pracownie dydaktyczne. Do dyspozycji dzieci i młodzieży pozostają także:

siłownia

gabinet lekarski

biblioteka z czytelnią

Multimedialne Centrum Informacji

sala gimnastyczna

kryta pływalnia

hala sportowa

Z powodzeniem działają różne koła zainteresowań oraz ZHP. Do naszych tradycji należy: przyjęcie uczniów klas pierwszych do społeczności uczniowskiej, uroczyste apele organizowane 16 dnia każdego miesiąca, zabawa andrzejkowa, mikołajki, opłatek podczas godzin wychowawczych, poczta walentynkowa, uroczystości klasowe z okazji Dnia Matki, pożegnanie absolwentów klas szóstych.

17 października 2005 r. Zespół Szkół nr 1 w Bełżycach przyjął imię Jana Pawła II. Tak niezwykły Patron to wielki zaszczyt dla całej społeczności szkolnej, ale także duże wyzwanie. Wyzwanie, które zobowiązuje do krzewienia przesłań, jakie były zawarte w nauczaniu Papieża Polaka, do uczczenia     i zachowania w pamięci Jego Osoby.
Aby wnieść w życie te zadania, w naszej szkole stają się tradycją uroczyste apele organizowane 16 dnia każdego miesiąca. Jak wiadomo, jest to rocznica wyboru Karola Wojtyły w 1978 r. na papieża.