Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

W pierwszej połowie października uczniowie klasy Ia i Ib zwiedzili Ośrodek garncarski w Bęczynie koło Urzędowa. Na początku odwiedzili prywatne muzeum garncarstwa, oglądając zbiory wyrobów urzędowskich garncarzy oraz z innych ośrodków z kraju i z zagranicy. Równocześnie słuchali opowieści pana Cezarego Gajewskiego, kontynuatora garncarstwa urzędowskiego, który wyrabia naczynia na tradycyjnym kole garncarskim. Następnie garncarz zaprezentował sposób toczenia garnków, po czym każde z dzieci podjęło próbę własnoręcznego wykonania naczynia, co okazało się zadaniem o wiele trudniejszym, niż wydawało się na początku.

Zdjęcia>>

Anna Bogusz

Beata Zięba

W piątek 29.09.2017 uczniowie klas trzecich wzięli udział w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Akcja ta ma na celu propagowanie niecodziennych technik uczenia się tabliczki mnożenia.

Tytuł ,,EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA” zdobyli:

  • Przemek Grzegorczyk kl.III b
  • Dawid Kalicki kl.III c
  • Kacper Bukowski kl.III d
  • Wojtek Maciejewski kl.III d
  • Szymon Bielecki .kl.IIIe
  • Małgorzata Mędrek kl.IIIe

Wszystkim gratulujemy wiedzy i odwagi!

Zdjęcia>>

A.Ambrożkiewicz

W ostatni piątek września w naszej grupie miało miejsce niecodzienne wydarzenie.

Tego dnia wszyscy nasi chłopcy mieli swoje święto – Dzień Chłopaka, który obchodzony jest 30 września. Z tej właśnie okazji zorganizowane zostały tajne obrady jury , w skład którego weszły wszystkie dziewczęta i pani wychowawczyni.

Po długiej naradzie zostali wyłonieni „królowie” o zaszczytnych tytułach: Król Zerówki, Król Zabawy, Król Uśmiechu a także Król Dziewczyn. Dzięki temu wszyscy nasi chłopcy mieli okazję poczuć się prawdziwymi królami. Zadowoleni z zaszczytnych tytułów dumnie nosili na swoich głowach pięknie zdobione korony.

Podsumowaniem królewskich wyborów było wręczenie , wcześniej przygotowanych przez rodziców, prezentów dla chłopców, a także słodkich upominków dla wszystkich uczniów.

Zadowoleni i pełni wrażeń powróciliśmy do zabawy i naszych zajęć.

Zdjęcia>>

Katarzyna Zygo

W dniu 3 października 2017 r. uczniowie klasy III ,,d” pojechali na warsztaty piekarnicze do Kraczewic. Powitała nas właścicielka piekarni pani Mariola Zubrzycka. W bardzo interesujący sposób opowiedziała nam o historii piekarstwa i samej piekarni w Kraczewicach. Następnie pracowaliśmy przy stołach piekarniczych. Z kęsów ciasta robiliśmy chałki, precelki, ptaszki, serduszka i dowolne wzory. W oczekiwaniu na wypieki zwiedzaliśmy piekarnię. Rozpoznawaliśmy różne rodzaje mąki. Obejrzeliśmy także film ,,Od ziarenka do bochenka”, który przybliżył nam cały proces produkcji chleba”. Na koniec za wytrwałą pracę otrzymaliśmy pamiątkowe medale wykonane z piernika. Wszystkie wykonane przez nas bułeczki dostaliśmy w prezencie do domu. Ta wycieczka była bardzo udana. Nie tylko utrwaliliśmy wiadomości, ale także zdobyliśmy nowe doświadczenia. Dziękujemy pani Ninie Szczepaniak za troskliwą opiekę i pomoc w trakcie wycieczki.

Zdjęcia>>

Elżbieta Gontarczyk

Pod koniec września uczniowie klasy 1b wzięli udział w zajęciach w Regionalnym Muzeum Cebularza w Lublinie. W trakcie interaktywnego pokazu zapoznali się z genezą, legendą, przepisem oraz wyrabianiem cebularzy. Dzieci brały udział w poszczególnych etapach powstawania tych wypieków: mieliły i przesiewały mąkę, odmierzały i dodawały kolejne składniki, wałkowały ciasto, a także siekały cebulę i tworzyły z niej farsz, który później nakładały na ciasto. Zwieńczeniem zajęć była degustacja ciepłych cebularzy.

Zdjęcia>>

Beata Zięba

Realizując tematy zajęć mówiące o powstawaniu chleba postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. 4 października 2017 r. odwiedziliśmy piekarnię pana Tadeusza Zubrzyckiego w Kraczewicach, która jest również Ekomuzem Lubelszczyzny. Uczniowie brali udział warsztatach, dzięki którym zapoznali się z tradycyjną metodą produkcji pieczywa, historią rzemiosła, cechów piekarskich oraz produkcją zdrowego pełnowartościowego pieczywa. Mogli również wypróbować swoje zdolności piekarskie własnoręcznie wykonując bułeczki, rogale i inne wypieki. Na zakończenie młodzi piekarze zostali odznaczeni za swoją pracę piernikowymi medalami . Własne wyroby zabrali do domu.

Zdjęcia>>

Beata Król

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Zapoczątkowała go książka Petera H. Reynoldsa pt. "Kropka". Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania. Obchody tego nietypowego święta miały miejsce również w klasie 3b. Uczniowie zainspirowani przygodą głównej bohaterki z książki „Kropka” stworzyli własne Drzewo Talentów, a następnie tworzyli dzieła plastyczne, których motywem przewodnim była kropka.

Zdjęcia>>

Beata Król

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim    

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

      szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo