Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

7 lutego bieżącego roku, uczniowie kl. 0 i I uczestniczyli w zajęciach propagujących zdrowy styl życia poprzez poznanie istotnych zmian w piramidzie żywienia.

zmiany.png

Spotkania zostały zorganizowane we współpracy z pracownikami Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Lublinie.

Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi dzieci na właściwy sposób odżywiania,  na zachowanie równowagi pomiędzy ilością spożywanych kalorii, a aktywnością fizyczną i długością snu. Uczniowie przekonali się również, że bardzo ważnym aspektem na kształtowanie się masy ciała jest też sposób spędzania wolnego czasu.

Dzieci poznały, w sposób aktywny, nową piramidę żywieniową, która zwróciła ich uwagę ograniczeniem korzystania ze sprzętów elektronicznych typu telefon, komputer, telewizor. To jeden z większych problemów u dzieci i młodzieży. Zauważa się, że coraz młodsze dzieci mają swobodny dostęp do sprzętów elektronicznych. Amerykańska Akademia Pediatryczna na podstawie najnowszych badań zaleca:

  • zero mediów dla dzieci poniżej 18 miesięcy
  • dla dzieci od 2- 5 r.ż. maksymalnie 1 godzina
  • 6-12 lat maksymalnie 2 godziny

Zaleca się przy tym, by podczas kontaktu z mediami rodzice towarzyszyli młodszym dzieciom.

Sen to kolejna nowość w piramidzie. Zauważono, że niedobór snu może znacząco wpływać na trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi. Jeśli dziecko nie przesypia odpowiedniej ilości godzin, należy popracować nad wcześniejszą porą zasypiania.

  • nastolatkowie od 14 do 17 lat powinni spać 8-10 g/dobę
  • dzieci od 6 do 12 r.ż. 12 g/ dobę
  • dzieci w wieku przedszkolnym 10-13 g/dobę

Mycie zębów po każdym posiłku to kolejny nowy aspekt w piramidzie. Specjaliści zbadali, że aż 90 % dzieci ma próchnicę. Pamiętajmy o pilnowaniu higieny jamy ustnej u dzieci i o tym, że do 7 r.ż. to rodzice powinni myć zęby dzieciom, by mieć pewność, że ta czynność wykonana jest prawidłowo.

Kontrolowanie swojej wagi to kolejne uzupełnienie dotychczasowej piramidy.

Sprawdzanie przyrostu masy ciała dziecka i nastolatków pozwala na pełniejszą jej kontrolę oraz wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości, a co za tym idzie przeciwdziałanie im.

Zmiany, które niesie za sobą nowa Piramida Zdrowego Żywienia dla Dzieci i Młodzieży, to duży krok w kierunku zdrowego trybu życia i eliminowania chorób. Jest tylko jeden istotny warunek - piramidę i jej zalecenia należy jak najszybciej wdrożyć w menu dziecka i jego styl życia.

Zdjęcia>>

Bożena Watras – pedagog szkolny

O tym, że o piękny uśmiech trzeba dbać, wiedzą wszyscy. Jak to robić prawidłowo, przypomniała uczniom klasy I c mama Igi, która jako stomatolog zaprosiła nas 5 lutego do przychodni, w której pracuje. Pani doktor, opowiedziała o swojej pracy, zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, sprzętem, urządzeniami i narzędziami dentystycznymi. Wyjaśniła też jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego. Pani doktor porozmawiała z dziećmi o higienie jamy ustnej, zdrowym odżywaniu i prawidłowym szczotkowaniu zębów. Odbył się również przegląd stanu uzębienia dzieci. Miłe przyjęcie w gabinecie stomatologicznym i panująca tam atmosfera sprzyjały nabieraniu ufności dzieci do dentysty. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani zawieszkami na szyje w kształcie ząbka z przeznaczeniem na przechowywanie zębów mlecznych.

     Mieliśmy też możliwość obejrzenia gabinetu zabiegowego, w którym pani pielęgniarka pokazała dzieciom urządzenie do badania serca - EKG, mierzyła im ciśnienie, ważyła i mierzyła, opowiadała o sposobach dbania o swoje zdrowie. Dzieci zadawały mnóstwo pytań. Same też udzielały odpowiedzi na pytania pielęgniarki.

Pamiątkowe dyplomy to kolejny prezent dla dzieci.

   To było bardzo pouczające spotkanie. Od dziś z pewnością każdy z uśmiechem na twarzy usiądzie na fotelu w gabinecie dentystycznym.

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz

We wtorek, 5 lutego, uroczyście świętowaliśmy 15 edycję Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Tegoroczna edycja zachęca nas wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online , podkreśla istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  Z tej okazji uczniowie klas 0 – IV naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Działajmy razem dla bezpieczeństwa w Internecie” oraz literackim „Bezpieczny Internet – wspólna sprawa”. Dziękujemy wszystkim uczniom kl. 0 – IV oraz ich wychowawcom za udział w tegorocznych obchodach DBI. Wpłynęło aż 87 prac w kategoriach: plakat oraz opowiadanie/rymowanka.

Komisja konkursowa wybrała najciekawsze, które spełniały również warunki konkursowe.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a najciekawsze prace zostały uhonorowane nagrodami rzeczowymi.

Z przyjemnością powiadamiamy, że sponsorem wszystkich nagród i upominków jest Urząd Miasta Bełżyce, za co serdecznie dziękujemy.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach konkursów:

Kategoria PLAKAT

„DZIAŁAJMY RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE”

0 – II

I miejsce –Szymon Pietraś, kl. I b

                 Michał Wojtachnio, kl. I d

II miejsce - Nina Mendykowska, kl. I d

                 Nikodem Młodnicki, I b                              

III miejsce - Adam Jośko, kl. 0 a

Wyróżnienie

Milena Matyjasik, kl. I b,

Bartłomiej Pruszkowski, kl. I b,

Amelia Ćwiklińska, kl. II b,

Maja Jóźwik, kl. I a

III - IV

I miejsce – Antoni Widyński, kl. IV c

II miejsce - Oskar Grudzień, kl. III a

III miejsce - Bartosz Zając, kl. III a

Kategoria OPOWIADANIE/RYMOWANKA

„BEZPIECZNY INTERNET – WSPÓLNA SPRAWA”

0 – II

I miejsce –Bartłomiej Stachyra, kl. I b

II miejsce - Bartosz Jędrej, kl. II c

III miejsce - Weronika Olszak, kl. I b

                  Jakub Obel – Żuchnik, kl. I b

                 Igor Trepiak, kl. I b

Wyróżnienie

Mateusz Rachwał, I a

III - IV

I miejsce – Małgorzata Mędrek, kl. IV e

                 Piotr Jakubowski, kl. IV e

II miejsce – Natalia Wójcik, kl. IV d

                     Kacper Żydek, kl. IV d

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy inwencji twórczej i pomysłu.

Zdjęcia>>

Bożena Watras – pedagog szkolny

Andrzej Pietraś – nauczyciel informatyki

Uczniowie klasy II „c” zakończyli realizację Projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, projektując i szyjąc wspólnie z rodzicami i dziadkami charytatywne laleczki. Każda z nich miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodziła.

Celem projektu było wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata.

Po zakończeniu akcji, w szkole odbyła się wystawa charytatywnych laleczek, którą mogli podziwiać rodzice, nauczyciele i uczniowie. Każdy mógł kupić wybraną lalkę, a swoją darowizną uratować życie dzieciom z krajów ubogich. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera nieustannie Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Poprzez nasz udział w akcji UNICEF, chcieliśmy uświadomić naszym uczniom, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie innych dzieci.

Dzięki zaangażowaniu rodziców udało nam się pozyskać 226 złotych na szczepionki ratujące życie.

Wszystkim uczniom kl. II „c” oraz ich rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w akcji!

Zdjęcia>>

Dorota Niewczas – wychowawca kl. II „c”

Bożena Watras – pedagog szkolny kl. 0 - IV

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, dlatego w poniedziałek 4 lutego 2019 roku uczniowie klasy 2b i 2c wykonali wspólnie plakat „Bezpieczne ferie zimowe”. Na plakacie zostały umieszczone zasady bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać podczas zabaw na śniegu i lodzie oraz numery telefonów alarmowych do zapamiętania. Plakat został umieszczony w widocznym miejscu w świetlicy szkolnej.

Wszystkim naszym uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom szkoły życzymy udanych i bezpiecznych ferii oraz sił do pracy i nauki na kolejne półrocze.

Zdjęcia>>

Aneta Żydek

Klasa I „b” wzięła udział w konkursie czytelniczo - plastycznym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Pomysłodawcą akcji i fundatorem nagród była sieć sklepów Biedronka. Celem konkursu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów, ponieważ pełni ono ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie. Natomiast codzienne głośne czytanie dowolnej książki w domu, dokumentowane podpisem rodzica, było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”.

W ramach konkursu uczniowie kl. I „b” uczestniczyli w obchodach „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”. W kolejnym etapie brali udział w konkursie plastycznym, którego celem było wykonanie pracy na temat dalszych losów Słodziaków. Otrzymaliśmy wspaniałą informację od organizatorów o zdobyciu wyróżnienia. W nagrodę każdy uczeń otrzymał poduszkę – Słodziaka Rysia. To wielki sukces, gdyż w konkursie uczestniczyli uczniowie z 4672 klas z całej Polski.
Serdecznie gratulujemy uczniom kreatywności i wygranej.

Zdjęcia>>

Marcewicz Anna

  W dniu 28. 01. 2019 r. uczniowie klasy I c, odbyli wycieczkę do Kraczewic koło Poniatowej, do piekarni państwa Zubrzyckich. Nie była to zwykła wizyta, a warsztaty rzemieślnicze. Każdy uczeń wcielił się w rolę piekarza. Poznaliśmy historię piekarni, zasady jej funkcjonowania, uczyliśmy się też wyrabiać ciasto, a potem formować różne wypieki: chałki, precelki, serduszka, jak również wytwory dziecięcej wyobraźni. Po ciężkiej pracy na wszystkich nas czekał słodki poczęstunek przygotowany przez piekarzy.

   Dzieciom bardzo podobała się ta żywa lekcja. Ochoczo pracowały, a przy tym świetnie się bawiły. Zostaliśmy oprowadzeni po całej piekarni, mogliśmy obejrzeć wszystkie urządzenia i maszyny, które pomagają w pracy piekarzom, obejrzeliśmy też krótki film „Od ziarenka do bochenka".

  Wszyscy uczniowie naszej klasy zostali super piekarzami i w nagrodę otrzymali medale.

    Dziękujemy Państwu Zubrzyckim za miło spędzony czas, doświadczenie jakie zdobyliśmy oraz serdeczne słowa. Każdy powinien uczestniczyć w takich warsztatach, by docenić trud pracy piekarzy.

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo