ŚWIĘTA WIELKANOCNE SĄ JUŻ TUŻ, TUŻ…

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc to jedno z najbardziej barwnych, radosnych i rodzinnych Świąt w roku. Istnieje kilka tradycji wielkanocnych, które są chętnie kultywowane: wiosenne porządki, Środa Popielcowa, Niedziela Palmowa, ozdabianie jajek, poświęcanie pokarmów, koszyczek wielkanocny, Lany Poniedziałek, Wielkanocny Zajączek oraz wysyłanie wielkanocnych życzeń. Regionalne tradycje w Polsce: Kaszubski Śmigus, Kujawskie kraszanki, Łowickie kotki, Małopolskie pucherloki, Podkarpackie Turki, Podlaskie bitki na jajka i Śląskie „kulanie jajec z górki”. Biblioteka szkolna także podtrzymuje tradycje wielkanocne, przystrajając naszą czytelnię w elementy dekoracji o tematyce wielkanocnej, organizując warsztaty świąteczne we współpracy z Zespołem Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach dla uczniów klasy II „a” oraz teatr profilaktyczny „Misja Pisanka” dla uczniów klas 0-III, przygotowując stroiki i inne ozdoby na kiermasz wielkanocny, wysyłając kartki świąteczne na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Wesołego Alleluja”, przeprowadzając Gminny Konkurs Plastyczny na Bajeczny Wianek wielkanocny na etapie szkolnym, a także przygotowując wraz z uczniami z klasy I „b” kartki świąteczne dla uczestników Klubu Seniora w Bełżycach. Ponadto, przeprowadzamy kilka świątecznych Akcji Charytatywnych: zbiórka żywności oraz artykułów chemicznych dla podopiecznych ze Środowiskowego Ośrodka Wsparcia w Poniatowej, Szkolna Akcja na „Zajączka wielkanocnego” – zbiórka zajączków dla Podopiecznych z DPS w Matczynie. Byliśmy również szkolnymi koordynatorami świątecznej akcji „Świece okopowe dla Żołnierzy z Ukrainy”.

Dorota Nowak
Agnieszka Piłat