29 WRZEŚNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA ORAZ OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Gdyby ktoś niekoniecznie lekarz, wypisał receptę na zdrowe serce, byłoby to z pewnością głośne czytanie. 29 września obchodzimy dwa święta –Światowy Dzień Serca i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jakże pięknie i zdrowo można połączyć te dwa wydarzenia. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci młodzieży „W Wojtusiowej izbie”, „Wesołej gromadki”, „Kto mi dał skrzydła”.

Drugie, jakże ważne obchody, to Światowy Dzień Serca, święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. Idea tego święta powstała pod koniec lat 90. Zamierzeniem organizatorów jest, aby ten wyjątkowy dzień stał się szczególną okazją do upowszechnienia wiedzy o chorobach serca i naczyń  oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki poprzez promowanie zdrowego stylu życia.

Chcąc nie tylko propagować wśród uczniów czytelnictwo – ze wszystkimi płynącymi z tego korzyściami – ale także dbając o poszerzenie wiedzy na temat serca, przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” III edycja 29.09-5.10.2023 r.

Dorota Nowak
Aneta Żydek