Jesienny kosz witamin, czyli zdrowie na talerzu

„Tydzień zdrowia”  w świetlicy zbiegł się z Dniem Zdrowia, który obchodzony jest w Polsce dnia 18 października każdego roku. Zadajemy sobie wówczas pytanie: „Jak żyć zdrowo?” W odniesieniu do tego zagadnienia w dniu 25.10.2019r. zaprosiliśmy pielęgniarkę z Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bełżycach – Panią Aleksandrę Lalak, by poprowadziła pogadankę dla uczniów z klasy II „a” i II „c” związaną ze zdrowym odżywianiem. Na wstępie nasz gość zaprezentował aktualną piramidę żywienia opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia. Podczas zajęć dzieci mogły obejrzeć i dotknąć plastikowe owoce oraz warzywa, a także uzyskać ważne informacje dotyczące zawartości witamin i soli mineralnych w nich  występujących. Oprócz tego, pani Ola zapoznała uczniów z produktami, jakie powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, z zasadami dbania o higienę osobistą przed i po spożyciu oraz korzyści wynikających z codziennego uprawiania sportu. Podsumowaniem spotkania było wykonanie pamiątkowego zdjęcia z naszym sympatycznym gościem. Ponadto,  zajęcia świetlicowe w „Tygodniu Zdrowia” zostały wzbogacone  pracami plastycznymi  wykonanymi  różnymi technikami.  Dzięki przeprowadzonym zajęciom z zastosowaniem różnych form pracy  uczniowie poszerzyli swoje horyzonty na temat zdrowego stylu życia zgodnie z popularnym powiedzeniem: „ Kto je owoce i warzywa, ten nigdy chory nie bywa”.

Dorota Nowak