25 maja 2017 roku odbyła się w naszej szkole debata, która miała ścisły związek z realizowanym Programem Profilaktycznym i Wychowawczym. W ciągu roku szkolnego odbyły się bowiem w naszym gimnazjum spotkania profilaktyczne młodzieży z przedstawicielami Policji, zajęcia warsztatowe dla uczniów na temat „Zdrowego stylu życia-bez nałogów i agresji”, konkursy profilaktyczne tj. „Być dobrym graczem, nie brać dopalaczy” oraz miało miejsce spotkanie dla rodziców „Rodzicu, miej oczy szeroko otwarte!”.

Przedsięwzięcie „Odpal myślenie-nie wchodź w uzależnienie” zwieńczyło nasze dotychczasowe działania. Jego adresatami byli uczniowie klas II gimnazjum, a uświetnili je następujący goście: Pani Elżbieta Konowałek – psycholog z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie z Wydziału Prewencji, Pani Anna Kuźniak-Antosz – terapeuta z MONAR-u, lekarz medycyny - pan Zdzisław Chmielewski – zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego ds. opieki zdrowotnej, Pan Wojciech Sito – sierż. sztab.– nasz dzielnicowy oraz Dyrekcja szkoły: Pan Zbigniew Dyguś – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach, Pani Małgorzata Bojar - wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Bełżycach, Pani Janina Pruszkowska – pielęgniarka szkolna oraz nauczyciele.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane:

1. Sfilmowane wypowiedzi uczniów dotyczące ich wiedzy na temat dopalaczy i narkotyków.
  2. Scenki z udziałem uczniów w formie materiału filmowego.
  3. Prezentacja dotycząca dopalaczy i narkotyków przygotowana przez uczniów.
  4. Dyskusja/debata na forum z udziałem zaproszonych gości.
  5. Podsumowanie w formie ćwiczenia wykonanego przez uczniów.

Należy podkreślić ogromną rolę, jaką w trakcie przedsięwzięcia odegrali uczniowie. Zwłaszcza zaangażowała się w nie grupa gimnazjalistów z klasy drugiej B wraz z wychowawcą - panią Anną Pac – Smoła. Ogromnego wsparcia udzieliła też młodzież z klas trzecich (A i C). Poświęcili swój wolny czas, wykazali się ciekawymi pomysłami i wytrwałością w ich realizacji. Uczniowie samodzielnie opracowali scenariusze filmików, wywiadów oraz prezentację. Potrafili krytycznie ocenić postawy młodych ludzi w sytuacjach grożących utratą kontroli nad własnym życiem (kontakt z dealerem), a wreszcie poprowadzić spotkanie i sterować debatą włączając w nią zarówno uczniów, jak i ekspertów.

Miejmy nadzieję, że przekazana wiedza (w trakcie spotkania można było zadać konkretne pytania specjalistom, otrzymać materiały promocyjne) ustrzeże młodych ludzi przed pokusą sięgnięcia po różnego rodzaju środki psychoaktywne.

Anna Dyguś, Renata Krasula, Anna Pac-Smoła