Książki stanowią niezwykle ważny element naszego życia. To dzięki nim możemy się przenieść do świata marzeń, uruchomić wyobraźnię i poznawać świat. Czytanie pozwala oderwać się od często niełatwej rzeczywistości i daje nam chwilę relaksu. Niestety nie wszystkie dzieci na świecie mogą poznawać świat poprzez książki. W wielu najbiedniejszych regionach świata nauka jest niedostępnym dobrem. Dlatego włączyliśmy się w działania UNICEF na rzecz dzieci w Mali, przystępując do realizacji projektu „MALI uczniowie idą do szkoły”.

Celem projektu jest:

•        Zapoznanie dzieci z zagadnieniem dostępu do edukacji na świecie,
           w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
  •        Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
  •        Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

„MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, w ramach którego uczniowie kl. I – III wezmą udział w zajęciach na temat dostępu do edukacji na świecie.

W oparciu o specjalnie przygotowane materiały dowiedzą się dlaczego miliony dzieci nie mogą chodzić do szkoły, jak wygląda sytuacja w tym zakresie w różnych regionach świata i co robi UNICEF, aby umożliwić jak największej liczbie dzieci zdobywanie wiedzy. Na podstawie materiału filmowego, nakręconego w tym roku w Mali, polscy uczniowie poznają problemy swoich rówieśników z Afryki.

W ramach akcji uczniowie będą mogli pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze, które umożliwią im naukę. Jako, że naszym celem jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny. Dlatego proponujemy, aby nasi uczniowie stworzyli swoje własne książki. Będą miały one dodatkową, szczególną funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każdy uczeń może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia.

Wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane podczas zebrań z rodzicami, którzy będą mogli je nabyć w zamian za przekazanie darowizny na wysłanie dzieci w Mali do szkoły.

Bożena Watras – pedagog szkolny