„Świerszczyk” bawi i uczy kolejne pokolenia dzieci

W poniedziałek 20 listopada uczniowie klasy III „d” poznali najstarsze w Europie czasopismo dla dzieci - „Świerszczyk”.

Jego pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945 r. i ukazuje się do dnia dzisiejszego - 78 lat.  Na pomysł utworzenia pisemka dla dzieci wpadła pani Ewa Szelburg-Zarębina.

A skąd ta nazwa? Świerszcz grający za kominem to symbol ciepłego, rodzinnego domu, który tak wiele dzieci utraciło w czasie wojny. Czasopismo to w czasach powojennych miało zastępować dzieciom zniszczone w czasie wojny podręczniki.

Uczniowie zapoznali się z zawartością współczesnych numerów „Świerszczyka” i każdy z nich znalazł tam coś dla siebie. W taki sposób czasopismo z długoletnią tradycją zyskało nowych czytelników.

Będziemy częściej spotykać się ze świerszczem tytułowym bohaterem czasopisma.

Anna Ambrożkiewicz