Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

Państwa dziecko ma 3 lata? Wkrótce sięgnie po komputerową myszkę.

Ma 5 lat? Pewnie pierwsze doświadczenia z komputerem ma już za sobą. Wkrótce będziecie Państwo mogli wiele się od niego nauczyć.

Jest starsze? Pamiętajcie, że w dalszym ciągu jest dzieckiem, a Państwo, jako rodzice, jesteście odpowiedzialni za jego bezpieczeństwo, również w wirtualnym świecie.

Pamiętajcie, że obok wszelkich niepodważalnych zalet Internetu, wiążą się z nim również poważne zagrożenia, jak wykorzystywanie seksualne dzieci lub przemoc rówieśnicza online. Pokażcie dziecku, że nie wszyscy w sieci są dobrzy, że pozornie serdeczny znajomy z sieci upominający się o zdjęcia lub spotkanie, może okazać się niebezpiecznym przestępcą.

Wiek dzieci rozpoczynających swoją przygodę z Internetem wciąż się obniża. Chcemy przekonać rodziców nawet małych dzieci, by poświęcili swoją uwagę ich bezpieczeństwu i od najmłodszych lat kształtowali w swoich dzieciach właściwe nawyki, pozwalające na konstruktywne korzystanie z potencjału Internetu. Według wielu różnych badań zaledwie co trzeci rodzic rozmawia z dzieckiem o zasadach, jakich powinno ono przestrzegać, korzystając z Internetu. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, bądźcie obecni w ich życiu – również tym wirtualnym. Pamiętajcie, że krzywda wyrządzona dziecku w tym nierzeczywistym świecie, nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera.
Zadbajcie o dziecko, a potem nauczcie je dbać o siebie. To najskuteczniejszy sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie.

Co może zagrażać dziecku w Internecie?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jak interweniować?

Kurs e-learning Dziecko w Sieci / wersja dla rodziców

Za portalem Fundacji Dzieci Niczyje

Bożena Watras – pedagog szkolny

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo