Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

             18 maja byliśmy uczestnikami koncertu edukacyjnego Filharmonii Lubelskiej „W cieniu maków czerwonych” z okazji 72. rocznicy bitwy pod Monte Cassino .

Koncert był muzyczną opowieścią o niedźwiedziu Wojtku oraz żołnierzach II Korpusu Generała Władysława Andersa. W historię Korpusu wprowadził nas niezwykły niedźwiedź Wojtek – pełnoprawny członek 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, który wraz z Polskim Wojskiem przeszedł szlak bojowy od Iranu, przez Afrykę po Włochy. Był świadkiem wszystkich najważniejszych wydarzeń związanych z przebiegiem działań wojennych w latach 1942-1945, a później osiadł w edynburskim ZOO.

Uczniowie poznali historię polskich żołnierzy, którzy walczyli na frontach II wojny światowej nie tylko na ziemiach własnego kraju, ale także bili się o wolną Polskę na Bliskim Wschodzie, w Północnej Afryce i słonecznej Italii. Głównymi narratorami byli muzycy Filharmonii Lubelskiej, którzy wykonali recytacje wierszy, a także piosenki z repertuaru żołnierzy generała Władysława Andersa.

Spotkanie ubogacili członkowie grup rekonstrukcyjnych w replikach mundurów II Korpusu Polskiego wraz ze sprzętem wojskowym tego okresu.

Bożena Watras – pedagog szkolny

Teresa Rynkowska – Rudzka – wych. kl. V „a”

Katarzyna Brewczak - wych. kl. V „b”

Urszula Pawłowska - wych. kl. V „c”

 

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo