Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełżycach włączyła się w bieżącym roku do obchodów

Dnia Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W roku 2013 DBI  obchodzić będziemy 5 lutego. Tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

W ramach DBI w naszej szkole przeprowadzone zostaną następujące działania:

1. Wykonanie gazetek informacyjnych i materiałów edukacyjnych „Uczymy się odpowiedzialnie korzystać z Internetu", propagowanie hasła kampanii 2013 „Serfuję. Respektuję". Gazetki i materiały będą dostępne w miejscach ogólnodostępnych dla uczniów, nauczycieli i rodziców odwiedzających szkołę.

2. Zajęcia edukacyjne dla uczniów kl. 3-6 nt. bezpiecznego korzystania z internetu przeprowadzone w czasie godzin wychowawczych oraz innych zajęć;

3.konkurs plastyczny pt. „Moje pr@wa i oboWWWiązki”, ocena prac konkursowych oraz wręczenie nagród dla najlepszych. Publikacja nagrodzonych prac na stronie internetowej szkoły, wystawa prac uczniowskich;

4. Przygotowanie wystawy w pracowni komputerowej pt. Dekalog Internauty.

W ramach tej akcji odbyły się już zajęcia dla rodziców nt. bezpiecznego korzystania

z internetu przez dzieci-objawy uzależnień, zapobieganie uzależnieniom;

Od początku roku szkolnego zamieszczamy również na stronie internetowej szkoły materiały na ten temat dla uczniów i rodziców.

STOP Cyberprzemocy ulotka

Umowa rodzica z dzieckiem o korzystanie z internetu 1