Korzystanie z Internetu i nowoczesnych technologii stało się codziennością. Zależy nam, aby uczniowie naszej szkoły byli odpowiednio przygotowani do korzystania z nich, aby bezpiecznie funkcjonowali w wirtualnym świecie. Jak pokazują badania i nasze obserwacje, dzieci i młodzież sprawnie korzystają z Internetu i technologii, ale nie zawsze robią to świadomie i bezpiecznie.

Głównym celem Programu Edukacyjnego „Bezpiecznie Tu i Tam”, do którego przystąpiliśmy w bieżącym roku szkolnym jest przygotowanie dzieci do odpowiedzialnego korzystania z Internetu i nowych mediów. Równolegle istotne jest, aby podnosić kompetencje  rodziców i pedagogów w zakresie edukowania dzieci i młodzieży o bezpiecznym korzystaniu z nowych technologii.

Program prowadzony jest przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” wspólnie z Orange Polska. Działania edukacyjne skierowane są do dzieci i młodzieży, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli

Na stronach oraz na portalu Orange.pl/bezpieczenstwo w zakładce edukacja  udostępniane są materiały - filmy, poradniki, portale tematyczne, kursy e - learning oraz scenariusze zajęć mające na celu przygotowanie  młodych do świadomego korzystania z Internetu  oraz do skutecznego reagowania na sytuacje zagrożenia w sieci.

Specjalnie dla rodziców stworzony jest bezpłatny kurs internetowy, w którym znajdzie się wiele ważnych porad o tym, jak chronić swoje dzieci w Internecie, na co zwrócić uwagę i jak unikać zagrożeń związanych z korzystaniem z nowych technologii przez najmłodszych.

Przystąpiliśmy również do KONKURSU, który potrwa do końca marca 2017.

Dla zwycięskich szkół ufundowane będą cenne nagrody: wyposażenie pracowni multimedialnej o wartości 30 000 zł i 10 zestawów sprzętu dydaktycznego o wartości 5000 zł każdy. Wygra najbardziej zaangażowana społeczność szkolna. Przyznawane będą punkty za aktywność nauczycieli, uczniów, a także rodziców. Punkty policzone będą wg specjalnego algorytmu, który wyrównuje szanse wielkich i kameralnych szkół.

Działania:

• Szkoła otrzymała materiały edukacyjne i dostęp do specjalnie stworzonej platformy internetowej. Nauczyciele przeprowadzają zajęcia edukacyjne dla uczniów i wykonują 3 zadania konkursowe oraz zachęcają całą społeczność szkolną do udziału w zabawie. Przedstawiają rodzicom zasady bezpiecznego korzystania z sieci i organizują szkolny lub klasowy piknik Bezpiecznie Tu i Tam.
  • Uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli. W zadaniach konkursowych mogą też zgłosić swoje prace. Najlepsze z nich nagrodzone będą dodatkowo tabletami i gadżetami elektronicznymi, które trafią do autorów. Na koniec zachęcają do zabawy całą rodzinę!
  • Rodzice są obecni na spotkaniu informacyjnym o bezpieczeństwie dziecka w sieci organizowanym w szkole. Uczestniczą w internetowym kursie „Bezpiecznie Tu i Tam”. Za każde wyzwanie otrzymują punkty!

Zachęcamy wszystkich do zabawy i walki o nagrody. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych najbliższych - także w poznawaniu bezkresnego świata Internetu

Więcej informacji i regulamin znajdziecie Państwo na stronie kursu Bezpiecznie Tu i Tam.

Bożena Watras – pedagog szkolny