„Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. W związku z tym 8 listopada obchodziliśmy w klasach I – III Dzień Zdrowego Śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem okazję do przygotowania wielkiej śniadaniowej uczty  - wyjątkowego śniadania! Śniadania, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki.

Kulinarne poczynania poprzedzone zostały zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz jak będzie przebiegała organizacja dnia w każdej klasie. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole.

Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Zaangażowali się  w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie dzięki nim zostały dostarczone  produkty potrzebne do zorganizowania  zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i różnego kształtu, masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, płatki owsiane i inne wspaniałości. Zapach długo roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą.

Uczniowie nabrali po nim dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do  zwiększenia świadomość dzieci i rodziców na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Bożena Watras – pedagog szkolny

Agnieszka Kamińska – wychowawca kl. II a