Klasa IV „a” Szkoły Podstawowej nr 1 w Bełżycach zakwalifikowana została do I edycji nowego programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Będziemy go realizować podczas II semestru bieżącego roku szkolnego. Program skierowany jest do uczniów IV klas szkół podstawowych, a więc w wieku 9-10 lat. Został opracowany przez ekspertów Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. I edycja tego programu obejmuje 20% szkół podstawowych w Polsce.

Skąd wziął się pomysł na taki projekt?

Według badań HBSC z 2010 r. dzieci po raz pierwszy sięgają po papierosy już w wieku 11 lat i poniżej (13,1%). Okres krytyczny, kiedy uczniowie próbują rożnych używek, przypada na przedział 9–10 lat. Badania CBOS „Młodzież 2013” wskazują, że wśród młodzieży szkolnej 11–15 lat próby palenia podjęło 44%. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrastają z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11. a 13. rokiem życia. Dlatego też powstał program skierowany do 9-10 latków, czyli grupy wiekowej będącej tuż przed inicjacją tytoniową.

Główne cele programu:

• pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego
  • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów. Aktywny udział sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

Program jest skierowany także do rodziców uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały:

• podręcznik dla nauczyciela;
  • zeszyt ćwiczeń dla ucznia;
  • plakaty;
  • ulotkę informacyjną dla rodziców.

Wsparciem w realizacji programu jest cykl filmów edukacyjnych, których zadaniem jest pomóc rodzicom dzieci biorących udział w programie oraz innym rodzicom, którzy będą szukać w internecie pomocy przy wychowywaniu dzieci w kontekście uzależnień. Filmy pozwolą na szybkie i łatwe zapoznanie się z programem, poznanie kluczowych wskazówek dotyczących wychowywania dzieci, rozwiązanie swoich problemów, poznania sposobów komunikowania się z dzieckiem, radzenia sobie z uzależnieniami dzieci, a także skłonią do refleksji.

Bożena Watras – pedagog szkolny

Alina Widelska – wychowawca kl. IV „a”