Jak piękna i wzruszająca jest polska tradycja bożonarodzeniowa, przekonali się uczniowie kl. 0 – I uczestnicząc 5 stycznia w Filharmonii Lubelskiej w cudownym widowisku „Cichuteńko pośród nocy”. Wydawać by się mogło, że kolędy i pastorałki to repertuar znany i osłuchany, z którym niewiele nowego można zrobić. Nic bardziej mylnego. Bożena Baranowska, autorka scenariusza i reżyserka, stworzyła zwarte dramaturgicznie, barwne i nadzwyczaj efektowne widowisko. Znakomicie wykonywane partie wokalne przeplatane były występami kolędników w tradycyjnym składzie i tancerzy oraz uzupełnione inscenizacjami związanymi z Bożym Narodzeniem. Na scenie mogliśmy podziwiać około 100 wykonawców Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Kaniorowcy pokazali na jak wiele sposobów można wykonywać znane wszystkim kolędy i pastorałki. Obok tradycyjnych interpretacji usłyszeliśmy wykonania nawiązujące do stylistyki country, a nawet dixielandu, jak to było w przypadku pastorałki „Skrzypi wóz”, z charakterystyczną dla tego gatunku jazzu partią klarnetu. Z kolei kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki” zostały zaaranżowane w sposób tak oryginalny, że słuchając tych pieśni miało się poczucie nowości i świeżości. A jeśli dodamy to tego „numery” premierowe, choćby pastorałkę orawską, wykonywaną z wykorzystaniem pasterskich dzwonków, to jest jasne, że wrażeń artystycznych wszystkim nam nie zabrakło.

Dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za umożliwienie uczestnictwa w koncercie oraz pełnienie opieki nad dziećmi podczas wyjazdu.

Bożena Watras – pedagog szkolny
Edyta Anasiewicz – wychowawca kl. 0 „a”
Anna Marcewicz – wychowawca kl. 0 „b”
Katarzyna Zygo – wychowawca kl. 0 „c”