Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji w świetlicy szkolnej gościliśmy pszczelarza – Pana Jerzego Pietrasia, który wraz z żoną Małgorzatą, opowiedział dzieciom o życiu, zwyczajach i pracy pszczół. To dzięki pracowitości tych małych owadów możemy jeść np. jabłka, truskawki, ogórki oraz inne owoce i warzywa. Pszczoły zapylają także rośliny użytkowane do innych celów: leczniczych, kosmetycznych, ozdobnych i tekstylnych. Jedną z nich jest bawełna, wykorzystywana do produkcji koszulek czy jeansów.

Najciekawszym momentem spotkania było oglądanie umieszczonych w szklanym ulu pszczół robotnic oraz poszukiwanie królowej oznaczonej niebieską kropką. Świetliczaki miały możliwość: poznać skarby, jakie dają nam pszczele rodziny (miód, pierzga, wosk, pyłek), obejrzeć przyrządy jakimi w swojej pracy posługuje się pszczelarz (dłuto, nóż do zdejmowania warstwy wosku, miotełka, ramka, dymka), a także przymierzyć ubranie ochronne pszczelarza.

Niestety, poprzez działalność człowieka, wiele gatunków pszczół jest zagrożonych wyginięciem. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się, jak zadbać o pszczoły, a tym samym o swoją przyszłość.

Na zajęciach świetlicowych dzieci wykonały prace plastyczne związane z tematyką zajęć: zbudowały ul, wykonały różnymi technikami pszczółki oraz plastry miodu. A na koniec zajęć odbyła się degustacja miodu 😊

Agata Skurska, Aneta Żydek, Maria Bakalarz, Dorota Nowak, Beata Jęczeń