Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat udziału w ogólnopolskim programie "Śniadanie daje moc", nad którym honorowy patronat sprawowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Program był elementem edukacji zdrowotnej realizowanej przez uczniów i wychowawców edukacji wczesnoszkolnej. Najważniejsze jego cele to zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.

sniadanie daje moc 2018

 A. Ćwiklińska,  wych. kl. II „a”
J. Widelska, wych. kl. III „a”
B. Król, wych. kl. III „b”
A. Chojnacka, wych. kl. III „c”
E. Gontarczyk, wych. kl. III „d”
A. Ambrożkiewicz, wych. kl. III „e”
B. Watras - pedagog szkolny

W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełżycach włączyła się w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka. 

8 listopada 2016 r. uczniowie klas drugich i trzecich najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach ochoczo wsparli nas rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne niesamowicie zachęcające przekąski.

Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe. W działaniach wsparli nas pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie prowadząc prelekcje dla uczniów.

            Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Efektem końcowym realizacji wszystkich działań są certyfikaty w ramach edukacji zdrowotnej dla szkoły oraz nauczycieli.

Realizatorzy – wychowawcy kl. II i III

Koordynator – pedagog szkolny

         „Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. W związku z tym 8 listopada obchodziliśmy w klasach I – III Dzień Zdrowego Śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem okazję do przygotowania wielkiej śniadaniowej uczty  - wyjątkowego śniadania! Śniadania, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki.

Kulinarne poczynania poprzedzone zostały zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz jak będzie przebiegała organizacja dnia w każdej klasie. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole.

Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Zaangażowali się  w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie dzięki nim zostały dostarczone  produkty potrzebne do zorganizowania  zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i różnego kształtu, masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, płatki owsiane i inne wspaniałości. Zapach długo roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą.

           Uczniowie nabrali po nim dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do  zwiększenia świadomość dzieci i rodziców na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Zdjęcia>>

Bożena Watras – pedagog szkolny

Agnieszka Kamińska – wychowawca kl. II a

Beata Król – wychowawca kl. II b

Anna Chojnacka – wychowawca kl. II c

Elżbieta Gontarczyk – wychowawca kl. II d

Anna Ambrożkiewicz – wychowawca kl. II e

Dorota Niewczas – wychowawca kl. III a

Janina Widelska – wychowawca kl. III b

Anna Marcewicz – wychowawca kl. III c

Katarzyna Toruń – wychowawca kl. III d

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo