Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2014/2015 do ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I. Podsumowanie działań, w których uczestniczyła również pani pielęgniarka połączone zostało z zaakcentowaniem Światowego Dnia Bez Papierosa, który przypada 31 maja.

                Główny cel programu zakładał zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu. Podczas przeprowadzonych zajęć warsztatowych z uczniami dowiedzieli się oni: co to jest zdrowie, od czego ono zależy, co i dlaczego szkodzi zdrowiu, co robić, gdy zdrowie jest zagrożone. Do celów zajęć należały:  kształtowanie postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i swoich bliskich, uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, kształtowanie u dzieci postaw asertywnych w sytuacji, gdy narażone są na bierne palenie.

                                                                             Wychowawczynie klas pierwszych

 Zakończyliśmy cykl zajęć warsztatowych w ramach programu antynikotynowego pt.: ,,Nie pal przy mnie, proszę", który był skierowany do uczniów klas I-III. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Państwowa Inspekcja Sanitarna i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu.

 Program realizowany był w formie pięciu spotkań warsztatowych, na których stosowano głównie metody aktywizujące. Treści w nim zawarte były uporządkowane w pewną całość i dotyczyły zdrowia - czym jest zdrowie i od czego zależy, co szkodzi zdrowiu i co robić, gdy jest zagrożone. Dzieci potrafiły pracować zarówno w grupie jak i indywidualnie. Poprzez zabawę  zintegrowały się, a ich aktywność wzrosła. Na zajęciach były wykonywane ciekawe prace plastyczne a ich efekty zostały umieszczone w galerii prac na gazetce szkolnej. We wszystkich wytworach dzieci wykazały dużą pomysłowość, ciekawe rozwiązania i twórczą ekspresję. Poprzez uczestnictwo w programie, w różnych formach zajęć, dzieci miały okazję poznać, utrwalić i przypomnieć podstawowe tezy dotyczące zdrowego stylu życia, bez nałogu nikotyny i papierosów.

Finałem akcji była pogadanka z panią pielęgniarką oraz turniej sportowy z konkurencjami sprawnościowymi.

                                                                          Wych. klasy IIIc D. Niewczas

Czytaj więcej: „Nie pal przy mnie, proszę"

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo