Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

19 marca 2015 roku zaprezentowałyśmy w naszym gimnazjum projekt edukacyjny dla uczczenia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            Nasze wystąpienie poprzedziły różnorodne przedsięwzięcia mające na celu popularyzację wiedzy o okresie wojny, okupacji, trudnych latach powojennych, w które wplotły się losy Żołnierzy Wyklętych. Aby lepiej przygotować się do projektu, odbyłyśmy wycieczkę do lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz do Muzeum „Pod Zegarem”. Wykonałyśmy dwie gazetki tematyczne w naszej szkole oraz wystawę plakatów poświęconą „Wyklętym”, zaprosiłyśmy na nasz projekt pana Sławomira Poleszaka, Naczelnika Wydziału Edukacji IPN w Lublinie, który wygłosił pouczający wykład. Wreszcie przyszedł czas na nasze wystąpienia. Starałyśmy się w naszych prezentacjach pokazać postawy Polaków walczących o wolność, także w naszej najbliższej okolicy. Starałyśmy się ukazać tragizm żołnierzy wyklętych, bo ta problematyka wydaje się być pomijana. Warto więc zerknąć na materiały, które stały się owocem naszej pracy. Starałyśmy się, aby nasza uroczystość miała podniosłą i bliską sercu atmosferę, co, mamy nadzieję, udało nam się osiągnąć dzięki recytacji patriotycznych wierszy i słuchaniu fragmentów piosenek o bohaterach tamtych czasów.

Dzięki pracy nad projektem (pracowałyśmy pod kierunkiem pań: Małgorzaty Pietraś i Renaty Krasuli), dowiedziałyśmy się jak ważną sprawą jest troska o Ojczyznę, o jej i naszą przyszłość. Wiemy też, że należy współczuć naszym przodkom cierpień, jakie stały się ich udziałem w zniewolonej na tak wiele lat Polsce. Na pewno będziemy potrafiły lepiej wypowiadać się publicznie, walczyć ze stresem i opanowywać emocje. Wiemy też teraz jak współpracować ze sobą w grupie (stanowiło ją w sumie 9 osób), a to nie jest takie łatwe!

Dominika Czępińska

Weronika Czuryszkiewicz

Adrianna Gerhand

Jagoda Kalinowska

Eliza Lalak

Łucja Madej

Julia Majkowska

Zuzanna Rakuś

Ewa Walczak

{edocs}http://www.belzyce.edu.pl/projekty-gim/2015 zolnierze wykleci/1.pdf,700,550{/edocs}  {edocs}http://www.belzyce.edu.pl/projekty-gim/2015 zolnierze wykleci/2.pdf,700,550{/edocs} {edocs}http://www.belzyce.edu.pl/projekty-gim/2015 zolnierze wykleci/3.pdf,700,550{/edocs} {edocs}http://www.belzyce.edu.pl/projekty-gim/2015 zolnierze wykleci/4.pdf,700,550{/edocs} {edocs}http://www.belzyce.edu.pl/projekty-gim/2015 zolnierze wykleci/5.pdf,700,550{/edocs}

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo