Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoliło to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.
Nasza szkolna biblioteka włączyła się do akcji. 3.09 2016 uczniowie gimnazjum czytali fragmenty powieści  w zacnym towarzystwie: burmistrzów, dyrektorów, radnych i mieszkańców naszego miasta.