Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

koncert familijny

Zapraszamy wszystkich chętnych

do śpiewania w Chórze Gaudeamus!

Zespół doskonali śpiew na głosy,

systematycznie poszerza swój repertuar,

bierze udział w atrakcyjnych koncertach,

jest dobrym miejscem na spotkanie ciekawych ludzi,

pozwala interesująco spędzić wolny czas,

daje satysfakcję we wspólnym tworzeniu piękna.

 chor 2017

Chór GAUDEAMUS (łac. gaudeamus - radujmy się) Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach powstał w 2009 roku z inicjatywy Ryszarda Góry, Burmistrza Bełżyc i Zbigniewa Dygusia, Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Bełżycach. Chórzyści to uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych, swoim śpiewem uświetniają szkolne, a także lokalne uroczystości. W latach 2009-2014 chór był pod merytoryczną opieką Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” - koordynowany przez Narodowe Centrum Kultury, od 2015 r. uczestniczy w Projekcie Akademii Chóralnej: „Śpiewająca Polska” - koordynowany przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (http://www.nfm.wroclaw.pl/spiewajaca-polska). W regionie lubelskim, w Projekcie bierze udział ponad 30 chórów szkolnych (www.facebook.com/spiewajacapolskalublin). W ramach różnych muzycznych spotkań zespół koncertował min. w Filharmonii Lubelskiej, w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie, w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie, a także w Domach i Ośrodkach Kultury w Bełżycach, Lublinie, Puławach.

Chórzystki Gaudeamus uczestniczyły w tygodniowych Międzynarodowych Projektach Chóralnych zorganizowanych przez Fundację „Szczęśliwe Dzieciństwo” (w Motyczu Leśnym):

2013 - z chórem „Septemthillis” ze Słowacji i „Prof. Georgi Dimitrov Choir” z Bułgarii

2014 - z chórem „Septemthillis” ze Słowacji i „Maedchenchor Wiesbaden” z Niemiec

We wrześniu 2015 wraz ze słowackim chórem „Septemthillis” uczestniczyły w Projekcie Chóralnym w Wiesbaden w Niemczech (przy wsparciu finansowym Organizacji Jugendwerk - Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży). Projekt uwieńczył udział chórów w Koncercie Jubileuszowym z okazji pięciolecia niemieckiego chóru dziewczęcego „Maedchenchor Wiesbaden”.

W lipcu 2014 roku zespół reprezentował Miasto Bełżyce w VIII Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii śpiewając na koncertach plenerowych w Primorsko i Kiten.

W maju 2016 roku uczestniczył w 10. edycji Festiwalu „Lipańska Wiosna Muzyczna” w Lipanach na Słowacji.

W latach 2017 i 2018 Gaudeamus uczestniczył w ogólnopolskich Koncertach Finałowych i sesji nagraniowej "Moniuszko inaczej śpiewany" dla chórów jednorodnych programu "Śpiewająca Polska" w Narodowym Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum.

Chór Gaudeamus jest laureatem wielu konkursów chóralnych o randze wojewódzkiej. Do najważniejszych osiągnięć należy zdobycie Złotych  i Srebrnych Dyplomów w kolejnych edycjach Wojewódzkiego Konkursu Chórów Programu „Śpiewająca Polska” w latach 2011 - 2018, a także Pucharu Lubelskiego Kuratora Oświaty i dwukrotnie Pucharu Prezesa Lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, oraz Nagród Specjalnych za wysoką punktację konkursową. Inne osiągnięcia to:

2010 - I miejsce - VII Przegląd Poezji, Prozy i Pieśni Niepodległościowej w Puławach

2011 - Wyróżnienie - XI Konkursowy Przegląd Zespołów Kolędniczych „Szczodraki” w Lublinie

2012 - II miejsce - XX Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych „Sezon” w Lublinie

2012 - Nagroda- IX Przegląd Poezji, Prozy, Muzyki i Pieśni Niepodległościowej w Puławach

2013 - II Nagroda - XVIII Wojewódzki Festiwal Kolęd w Puławach

2015 - I Nagroda - Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego „Ojczyzno moja najmilsza” w Lublinie

2016 - I miejsce - XVII Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Wiosenne Gwiazdy” w Puławach

            Każdego roku chór liczy ponad 30 osób w wieku 13-18 lat. Chórzyści doskonalą umiejętności wokalne w dwóch grupach: starszej i młodszej. Ważnym momentem w pracy rocznej, obok prób w ciągu tygodnia, są zgrupowania organizowane w czasie ferii zimowych (Motycz Leśny - 2012, 2013, w szkole - 2014, Kębło - 2015, 2016, Wojciechów 2017, Nałęczów 2018). Jest to czas integracji zespołu i pracy nad nowym repertuarem.

Gaudeamus jest chórem trzygłosowym o głosach równych. Wykonuje różnorodny repertuar a cappella i z akompaniamentem: patriotyczny, religijny, rozrywkowy, musicalowy, ludowy. Chórzyści śpiewają na głosy, ale mają także możliwość wykonywania partii solowych. Zespół przygotowuje w ciągu roku około 20 koncertów o różnym charakterze.

Dyrygentem chóru jest Marzena Goc, absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W przeszłości współpracowała jako korepetytor z lubelskimi zespołami: chórem chłopięcym „Słowiki Lubelskie” (2003-2007), chórem „La Musica” (2011-2013), a także założyła i prowadziła młodzieżowy chór mieszany „Amabile” w ramach programu "Śpiewająca Polska" (2006-2011). W 2012 roku otrzymała Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział Lubelski.

 skanowanie0002

Selim 2018

 

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo