20 marca 2019 roku, dzięki pomocy i zaangażowaniu Pani Ewy Pruszkowskiej, przedstawicielki naszej drużyny wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzu uczestniczyły w spotkaniu z kpt. Wiesławem Mazurkiewiczem ps. „Bystry”. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Chodlu. Pan Mazurkiewicz jest jednym z ostatnich żyjących żołnierzy majora Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory”.

Kapitan opowiadał o losach swoich i kolegów, o walce o wolność, a także o akcjach sabotażowych i prześladowaniach żołnierzy z oddziału ,,Zapory”. W podziękowaniu za tak niecodzienną lekcję historii, uczniowie przygotowali niespodziankę muzyczną, a harcerze wręczyli Panu Kapitanowi kwiaty.