Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

I Rajd „Zapory”- Bełżyce 2013

alt W sobotę 20.04.2013 roku młodzi regionaliści, harcerze i wolontariusze z naszej szkoły przeszli historyczny szlak Lubelszczyzny, gdzie walczył oddział Majora Hieronima Dekutowskiego PS. „ Zapora” – Cichociemnego Oficera  Wojska Polskiego, dowódcy  zgrupowania oddziałów niepodległościowego podziemia.

   Sobotni rajd poświęcony pamięci Majora Hieronima Dekutowskiego   i jego żołnierzy , walczących o wolną Polskę zorganizowała Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” we współpracy z Burmistrzem Bełżyc pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Odział w Lublinie. Jego celem było poznanie miejsc historycznych związanych z działalnością Zgrupowania „Zapory” oraz zaszczepienie zainteresowania tematyką patriotyczną i niepodległościową. W rajdzie uczestniczyli także Żołnierze z bełżyckiego Stowarzyszenia „ Zaporczyków” oraz przedstawiciele LOK . Kapelanem zgromadzonych na rajdzie patriotów był Ksiądz Prałat Czesław Przech.

Jak podają źródła : w domu Dekutowskich dzieci wychowywane były w atmosferze religijności , patriotyzmu i przywiązania do Polski. Hieronim jako młody chłopiec należał do harcerstwa i był wierny jego ideom ( tak, jak nasi harcerze)- służbie Bogu i Polsce . II wojna światowa przekreśliła jego marzenia o studiach medycznych we Lwowie. 17 września wraz z innymi żołnierzami „ Zapora” przedostał się do Francji, następnie do Anglii. Do Polski powrócił we wrześniu 1943 roku i został mianowany szefem Kedywu Inspektoratu Lublin –Puławy. Oddział „Zapory dokonał wielu akcji zbrojnych w Okręgu AK Lublin. Hieronim Dekutowski nigdy nie pogodził się ze zniewoleniem Ojczyzny i walczył do końca o Niepodległą. Zdradzony, pojmany , więziony i bity został stracony (wraz ze swoimi podkomendnymi) 7 marca 1949 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie .

   Idąc leśnymi ścieżkami i polnymi drogami słyszeliśmy echo, które niosło nasze głosy po pięknej okolicy i i rozpowiadało historię młodych patriotów z Bełżyc, którzy dzielnie kroczyli po świętej ,polskiej ziemi zroszonej krwią Bohaterów, którzy ukochali Polskę.

         Ewa Pietrzyk

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo