SZLAKIEM WRZELOWIECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

W pierwszym tygodniu czerwca uczniowie klasy IV „d” wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w 1990 roku. Jego powierzchnia wynosi 49, 89 km². Położony jest on w środkowo-zachodniej części Wyżyny Lubelskiej. Wybraliśmy się tam na zaproszenie P. Dyrektor Jadwigi Religii, która była przewodnikiem naszej wycieczki. Miejsce to warto było odwiedzić ze względu na niesamowite walory przyrodnicze oraz historyczne. W odsłoniętych skałach kredowych  Parku, w części prawego zbocza doliny Wisły, występują liczne skamieniałości zwierząt: m.in. gąbki, małże, korale i amonity. Ponad 38% powierzchni Parku zajmują lasy grabowo-dębowe i bory sosnowo-dębowe. Występują w nich rzadkie i chronione gatunki roślin, takie jak: lilia złotogłów, tojad młodawski oraz widłak jałowcowaty. Ponadto, żyje w nich wiele gatunków zwierząt leśnych, m.in. orzesznice, borsuki.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy także Muzeum Regionalne w Kluczkowicach, które mieści się w Pałacu Jana Kleniewskiego. Posiada w swojej kolekcji zabytki i materiały dokumentalne z zakresu archeologii, historii, etnografii, sztuki i historii kolejnictwa wąskotorowego.

Czwartoklasiści mieli także okazję uczestniczyć w zajęciach przyrodniczych „Plenerowe dni pszczoły 2022”. Obejrzeli prezentację multimedialną dostarczającą wiedzy dotyczącej pszczół. Poznali budowę pszczoły, hierarchię rodziny pszczelej, budowę ula oraz produkty pszczele. Ponadto dowiedzieli się, dlaczego pszczoły giną oraz co każdy z nas może zrobić aby pomóc pszczołowatym?   

Podsumowaniem zajęć były „pszczele” łamigłówki, quizy i koło fortuny, w których uczniowie mogli sprawdzić wiedzę uzyskaną na zajęciach. Najaktywniejsi zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami oraz dyplomem uczestnictwa w zajęciach. Warsztaty przyrodnicze przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.

Zajęcia przyrodnicze miały na celu uświadomienie dzieciom ogromnego znaczenia pszczół  i dzikich zapylaczy dla człowieka i całej przyrody, przyczyniły się także do pogłębienia teoretycznej wiedzy przyrodniczej z zakresu Parków Krajobrazowych oraz do atrakcyjnego spędzenia czasu.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Anna Chawrylak